15/04/2010

SAPPHIRE HD 5870 TOXIC 2GB przejmuje pozycję lidera

SAPPHIRE przedstawia dwa nowe modele kart graficznych opartych na chipsetach ATI Radeon HD 5870 – HD 5870 TOXIC 2 GB i HD 5870 Vapor-X 2GB. Obie karty wyposażono w 2 GB pamięci GDDR5 i system chłodzenia Vapor-X.

Wersja TOXIC jest przeznaczona dla graczy i entuzjastów sprzętu komputerowego, którzy chcą posiadać bardzo szybką kartę prosto z pudełka. Natomiast wersja Vapor-X z pewnością trafi w gusta osób ceniących ciszę i niskie temperatury karty graficznej, którym nie zależy na podniesionych zegarach.

HD 5870 TOXIC 2GB jest obecnie najmocniejszą jednoprocesorową kartą ze stajni SAPPHIRE. Wyposażenie jej w lepszy system chłodzenia pozwoliło na obniżenie temperatury pracy o 15°C, a emitowanego hałasu o 10 dB. Zegary karty zostały podniesione w stosunku do wersji referencyjnej i wynoszą obecnie 925 MHz dla rdzenia graficznego i 1225 MHz dla pamięci GDDR5. Wersja Vapor-X posiada standardowe taktowania: 850 MHz – rdzeń i 1200 MHz – pamięci. Dzięki nowemu procesowi technologicznemu w obu kartach obniżono pobór mocy do zaledwie 27 W w trybie 2D i maksymalnie 190 W podczas obciążenia.

Obie karty graficzne obsługują biblioteki DirectX 11. Dzięki temu posiadają natywną obsługę teselacji. Pozwala to na znaczne zwiększenie ilości detali w modelach 3D, a w efekcie także realizmu wyświetlanych obiektów, modeli oraz krajobrazów.

Dzięki technologii DirectCompute 11 zintegrowanej w nowym DirectX programiści dostali w swoje ręce nowe efekty oświetlenia, post-processingu oraz interakcji między przeźroczystymi obiektami. Na wydajności zyskują także obliczenia fizyki oraz kodowanie wideo.

Kolejną zaletą zastosowania DirectX 11 jest obsługa wielowątkowego przetwarzania. W DirectX 10 ograniczeniem była możliwość przyjmowania strumienia danych tylko z jednego rdzenia procesora głównego. W najnowszej odsłonie DirectX zlikwidowano to ograniczenie. W rezultacie przyspieszona została komunikacja między procesorami, a co za tym idzie, znacząco wzrosła wydajność w aplikacjach obsługujących technologię ATI Stream.

Oprócz DirectX 11 nowością na kartach SAPPHIRE z serii HD 5000 jest technologia Eyefinity. Pozwala ona pojedynczej karcie graficznej na wyświetlenie obrazu na wielu monitorach jednocześnie – standardowo są to trzy wyświetlacze, a specjalne wersje kart graficznych są w stanie obsłużyć nawet sześć. Wyświetlany obraz ma rozdzielczość do 7680 x 1600. Eyefinity nie ogranicza sposobu ułożenia monitorów – może mieć ono kształt litery L lub T, rozszerzając zastosowanie połączenia wielu wyświetlaczy. Rozwiązanie to można wykorzystać nie tylko w grach, ale też w celach promocyjnych, systemach informacyjnych lub przy wyświetlaniu multimediów.

Przeczytaj także:   Nowe technologie w niskiej cenie na kartach graficznych SAPPHIRE

Sugerowana cena detaliczna karty graficznej SAPPHIRE HD 5870 TOXIC 2GB wynosi 1749 zł brutto, a karty graficznej HD 5870 Vapor-X 2 GB – 1699 zł brutto. Karty objęte są dwuletnią gwarancją producenta.

Specyfikacja:

ModelSAPPHIRE HD 5870 TOXIC 2GBSAPPHIRE HD 5870 Vapor-X 2GB
Procesor graficznyATI Radeon HD 5870ATI Radeon HD 5870
Zegar procesora graficznego (MHz)925 MHz850 MHz
Zegar pamięci (MHz)1250 MHz1200 MHz
Pamięć2 GB GDDR52 GB GDDR5
System chłodzeniaDwuslotowy system Vapor-XDwuslotowy system Vapor-X
MagistralaPCI Express x16, wersja 2.0PCI Express x16, wersja 2.0
Wyjścia2 x DVI, HDMI i Display Port2 x DVI, HDMI i Display Port
Dodatki– Instrukcja instalacji
– Płyta CD ze sterownikami- Przejściówka DVI-VGA
– Oprogramowanie Cyberlink Power DVD 7, DVD Suite 5, Ruby Rom 1.1

– Kupon na grę Colin McRae: DiRT 2

Udostępnij ten artykuł...

BLIK deklasuje konkurencję

Już niemal połowa Polaków płaci za zakupy w internecie BLIK-iem. To obecnie najczęściej wybierana forma płatności, której popularność od kilku lat sukcesywnie rośnie. To także jedna z ulubionych metod płatniczych Polaków – wynika z raportu Blue Media “Finanse Polaków w czasach postpandemicznych”. 46 proc. badanych płaci za zakupione przez internet przedmioty i usługi BLIKiem – […]

Udostępnij ten artykuł...

Healthcann: teraz pora na crowdfunding

Healthcann – wrocławska spółka biotechnologiczna – jest kolejną polską firmą związaną z rynkiem konopnym, która zapowiedziała pozyskanie inwestorów poprzez emisję crowdfundingową – zapisy na akcje w tej emisji ruszą za około miesiąc. Healthcann jest autorem międzynarodowego zgłoszenia patentowego technologii AdvanDrop. Obecnie prowadzi projekt badawczy (rekomendowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), który ma zrewolucjonizować biznes […]

Udostępnij ten artykuł...

Boostsite – nikogo nie udają, robią swoje i robią to dobrze

W pracy SEO-wców „Content is King” – tak było, jest i będzie. Nie ma co jednak ukrywać, że do pełni szczęścia, i sukcesu, potrzebne jest coś jeszcze – wielopoziomowa SEO-analiza. Są już ugruntowani globalni liderzy, którzy dopieszczają swoje narzędzia do optymalizacji SEO. Trudno jest obecnie zaistnieć z czymś nowym i zaskakującym na tym rynku. Ale, […]

Udostępnij ten artykuł...