13/01/2023

Shopee kończy działalność w Polsce – komentarze ekspertów

Shopee ogłosiło, że kończy działalność w Polsce, a tym samym całkowicie wycofuje się z Europy. Oficjalnie firma chce skupić się na bardziej rentownych rynkach – w Azji i Ameryce Łacińskiej. A jak sytuacja ta wygląda w oczach ekspertów?

Szymon Fiecek, prezes Comperia.pl SA

Shopee kończy działalność w PolsceZakończenie działalności Shopee w Polsce pokazuje przede wszystkim jedno – pozycja Allegro jest niezagrożona. Wydaje się, że wchodzący do Polski i Europy, w 2021 r. marketplace nie poświęcił wystarczająco dużo uwagi rozpoznaniu lokalnego rynku, z którego po ponad roku się wycofuje.

To kolejny przykład, po eBay’u, że polski rynek jest zdominowany przez Allegro i trudno na nim o rewolucję, zmieniającą układ sił. Zarówno sprzedawcy, jak i konsumenci są przywiązani do Allegro. Niemniej, osoby pracujące w Shopee na pewno zdobyły cenne doświadczenie i staną się teraz atrakcyjnymi specjalistami na rynku pracy. My – w Comperii i Comfino – chętnie przejrzymy wysłane do nas CV od specjalistów e-commerce zwolnionych z Shopee.

Ewa Wysocka, założycielka i CEO Tribe47

Shopee kończy działalność w PolsceReklamowo Shopee działało z rozmachem, agresywnie. Duże kampanie 360 (TV, digital, radio), współpraca ze Sławomirem i partnerem strategicznym InPost. Do tego jasny przekaz i wyraźna polityka rabatowa – niskie ceny, atrakcyjne zniżki i darmowa dostawa. Platformie w rok udało się wbić na podium polskiego e-commerce w Polsce. Osiągnęła niemal 11 mln. odwiedzin miesięcznie – według Mediapanelu z listopada 2022. To już połowa wyników lidera branży – Allegro (21 mln osób/msc).

Z zespołem Tribe47 od roku bacznie przyglądamy się aplikacji Shopee. W końcu wszystkie raporty wskazują, że jest to jedna z najczęściej ściąganych aplikacji zakupowych na świecie. I jednocześnie od roku zachodzimy w głowę, skąd ten spektakularny sukces i jak ten biznes ma szansę w ogóle się spinać. Ogromne wydatki na reklamę, przy jednoczesnej bardzo agresywnej polityce rabatowej. Ultra tania oferta, ogromna liczba małych dostawców o nadal niepewnej reputacji, user experience daleko odbiegający od najnowszych trendów, skargi na niedotrzymywane terminy dostaw. Można by wymieniać dalej.

Nie będę ukrywać, że odejście Shopee z polskiego rynku wcale nas bardzo nie smuci. Jesteśmy marketerami, ale cenimy firmy, które inwestują w produkty wysokiej jakości oraz wysokiej jakości user experience. Wierzymy, że marketing najfajniej robi się dla firm, w których “product or service comes first”.

(RED)