08/08/2009

Sony Cyber-shot TX1 i WX1 z przetwornikiem Exmor R

Fundamentem w nowych aparatach Sony jest przetwornik obrazu Exmor R CMOS o efektywnej rozdzielczości 10,2 megapiksela, który w parze z procesorem obrazu Sony BIONZ zapewnia także dużą szybkość wykonywania zdjęć. Konstrukcja przetwornika Exmor R umożliwia przechwycenie większej ilości światła niż w przypadku standardowych rozwiązań CMOS, co przekłada się na większą czułość i mniejsze szumy w obrazie.

Sony WX1

Połączenie przetwornika Exmor R i procesora BIONZ pozwoliło także na wprowadzenie specjalnego trybu panoramy, w którym wystarczy nacisnąć spust migawki, a następnie przemieszczać aparat poziomo albo pionowo. Urządzenie automatycznie wykonuje wówczas serię zdjęć i może zarejestrować obraz z pola widzenia sięgającego 256° w modelu WX1. W TX1 pole widzenia jest mniejsze i wynosi 185°.

Migawka modeli TX1 i WX1 umożliwia wykonywanie zdjęć seryjnych z szybkością 10 klatek na sekundę – większą niż w niektórych profesjonalnych lustrzankach cyfrowych.

Sony TX1

W wykonaniu z ręki ostrych, wyraźnych fotografii pomaga optyczny stabilizator obrazu SteadyShot, a dzięki technologiom rozpoznawania twarzy i funkcji rozpoznawania uśmiechu łatwiej jest uzyskać udane zdjęcia portretowe z uśmiechem na twarzy.

W trybie zdjęć z ręki o zmierzchu aparat wykonuje serię sześciu zdjęć, po czym nakłada je, tworząc jeden zoptymalizowany obraz z radykalnie osłabionymi szumami. Można też wybrać tryb wyraźnego ruchu, ułatwiający rejestrację ruchomych obiektów przy słabym oświetleniu i zmniejszający poziom szumów.

Sony WX1

Omawiane modele mają funkcję zapisu udźwiękowionego filmu HD 720p z szybkością 30 klatek na sekundę. Dzięki niej można uwiecznić ważny moment w formacie HD mimo braku kamery Handycam.

Modele Cyber-shot TX1 i WX1 posiadają możliwość podłączenia do oferowanej oddzielnie stacji Party-shot IPT-DS1, która wychwytuje obecność ludzi i wykonuje automatycznie zdjęcia. Stacja ma możliwość obracania się o 360°, wykonuje również ruchy góra-dół.

Cyber-shot TX1 ma 14,1 mm grubości w najwęższym miejscu. Ważnym elementem aparatu TX1 jest duży, 3-calowy, panoramiczny ekran dotykowy Clear Photo LCD Plus z nowym systemem obsługi. Często używane funkcje, jak ustawienia lampy błyskowej lub czułości ISO, można przeciągnąć do specjalnego, łatwo dostępnego menu.

Sony TX1

Sony WX1W Cyber-shot WX1 uzupełnieniem przetwornika obrazu Exmor R CMOS i procesora BIONZ  jest skonstruowany przez Sony obiektyw G o 5-krotnym zoomie optycznym. Minimalna ogniskowa wynosi 24 mm, dzięki czemu kadr staje się pojemniejszy. Obiektyw wyróżnia się dużą jasnością – f/2,4 przy najkrótszej ogniskowej. Oznacza to, że do przetwornika dociera więcej światła niż w innych aparatach kompaktowych, co przekłada się na lepszą jakość zdjęć wykonywanych w słabym świetle.

Przeczytaj także:   GV-N275SO-18I - szybka karta graficzna GIGABYTE Super Overclock

WX1 kosztuje 350$ (1000 zł), natomiast zakup TX1 to wydatek 380$ (1100 zł). Decydując się na dokupienie Party-shot IPT-DS1 wydamy 150$ (430 zł).

Udostępnij ten artykuł...

BLIK deklasuje konkurencję

Już niemal połowa Polaków płaci za zakupy w internecie BLIK-iem. To obecnie najczęściej wybierana forma płatności, której popularność od kilku lat sukcesywnie rośnie. To także jedna z ulubionych metod płatniczych Polaków – wynika z raportu Blue Media “Finanse Polaków w czasach postpandemicznych”. 46 proc. badanych płaci za zakupione przez internet przedmioty i usługi BLIKiem – […]

Udostępnij ten artykuł...

Healthcann: teraz pora na crowdfunding

Healthcann – wrocławska spółka biotechnologiczna – jest kolejną polską firmą związaną z rynkiem konopnym, która zapowiedziała pozyskanie inwestorów poprzez emisję crowdfundingową – zapisy na akcje w tej emisji ruszą za około miesiąc. Healthcann jest autorem międzynarodowego zgłoszenia patentowego technologii AdvanDrop. Obecnie prowadzi projekt badawczy (rekomendowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), który ma zrewolucjonizować biznes […]

Udostępnij ten artykuł...

Boostsite – nikogo nie udają, robią swoje i robią to dobrze

W pracy SEO-wców „Content is King” – tak było, jest i będzie. Nie ma co jednak ukrywać, że do pełni szczęścia, i sukcesu, potrzebne jest coś jeszcze – wielopoziomowa SEO-analiza. Są już ugruntowani globalni liderzy, którzy dopieszczają swoje narzędzia do optymalizacji SEO. Trudno jest obecnie zaistnieć z czymś nowym i zaskakującym na tym rynku. Ale, […]

Udostępnij ten artykuł...