25/09/2019

Czy zawsze potrzebujesz mieć najnowszą technologię?

Elektronika użytkowa jest segmentem objętym najszybszym postępem technologicznym. Większość konsumentów stara się za tym postępem nadążać poprzez częste zmiany sprzętu. Najnowsze modele smarfonów można zobaczyć w sklepach i na ulicach już kilka dni po ich oficjalnych premierach. Podobnie jest z tabletami, komputerami jak i telewizorami. Czy w takim razie “nowe jest zawsze lepsze”? Nie zawsze.

To, że nowszy sprzęt jest lepszy pod kątem podzespołów raczej nie ulega wątpliwości: 64-bitowy system operacyjny jest bardziej wydajny niż ten 32-bitowy. To samo się tyczy ilości GB RAM-u, pojemności dysku twardego, itd. Ale czy są segmenty sprzętu, gdzie wcale nie jest konieczne, żeby posiadać najnowszy model? A może są sytuacje, w których skorzystamy na kupnie sprzętu używanego?

Kiedy warto mieć “nowe”?
Gdy jesteśmy hard-userami smarftonów i laptopów nowej generacji. Co to oznacza? Hard-userami są wszelkiej maści twórcy treści: YouTuberzy, bloggerzy, fotografowie, inżynierowie dźwięku w studiach nagraniowych jak i samodzielnie nagrywający muzycy i filmowcy. To oni potrzebują najbardziej sprawnych i wytrzymałych narzędzi jak i tych cechujących się najlepszymi osiągami. Dlatego obecnie nikogo już nie dziwi widok studia nagraniowego, czy filmowego wyposażone w najnowsze iMaci.

Kolejnym przykładem wyboru “nowego” jest wyposażanie mieszkania. Zarówno kiedy wyposażamy nowe mieszkanie pod najem, lub dla samych siebie, najnowszy sprzęt, objęty gwarancją jest najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Dla wielu mieszkanie jest tym miejscem, w którym chcemy zaznać jak największy komfort, a awarie czy też prace serwisowe starzejącego się sprzętu w weekend wcale nie pomogą nam się zrelaksować i odpocząć w domowym zaciszu. Nie wspominając o scenariuszu, kiedy to wynajmujemy komuś mieszkanie. Kto chciałby cały czas ogranizować, finansować i prowadzić prace naprawcze?

Sprzęt refurbished w biznesie

Kiedy warto rozważyć używany sprzęt?
Wtedy, kiedy wiemy, że jego jakość i wytrzymałość wcale nie jest gorsza niż nowego. Najlepszym przykładem może być samochód osobowy (dostawczy też), który mimo kilku lat od momentu produkcji, nadal ma mały przebieg, a co za tym idzie – nie jest mocno zużyty. Plusem tego rozwiązania jest o wiele niższa cena w porównaniu do nowego modelu, który jak wiemy, potrafi stracić na wartości blisko 50% tuż po wyjechaniu z salonu. Ciekawym przykładem są z kolei instrumenty muzyczne np. gitary akustyczne lub elektryczne. Są one wykonane z drewna, które z czasem traci wilgoć, co bardzo istotnie wpływa na charakterystykę brzmieniową. Jako ciekawostkę możemy podać gitarę Gibson Les Paul z 1959 roku, która potrafi na aukcjach i u kolekcjonerów być warta setki tysięcy dolarów. A nowy, identyczny model, wyprodukowany w zeszłym roku? Kosztuje raptem 2-3 tys. dolarów.

A co ze sprzętem refurbished?
Pewnie wielu z Was przeglądając portale eCommerce, lub czytając artykuły na temat jakiegoś sprzętu elektronicznego natknęło się na sformułowanie “refurbished” pojawiające się w opisie telefonu, komputera lub tabletu. Co to oznacza? W języku angielskim “refurbished” oznacza “odnowiony”. W kontekście sprzedawanego sprzętu oznacza to, że producent dołożył wszelkich starań, żeby używany sprzęt odnowić i doprowadzić do lepszego stanu. Przykładem jest Apple, który oferuje certyfikowane, odnowione iPhone’y, iPady i MacBooki, które są objęte specjalnym certyfikatem poświadczającym dobry stan tegoż sprzętu. Dodatkowo, producent udziela gwarancji, co jest o wiele lepszym rozwiązaniem, niż kupowanie używki z nieznanego źródła.

Sprzęt refurbished w biznesie

Sprzęt refurbished w biznesie
Ciekawym przykładem oferowania odnowionego sprzętu jest segment hardware’u sieciowego. Dla firm, które planują rozbudowę swojego biura o dodatkowe stanowiska, lub całe działy, o wiele lepszą inwestycją będzie kupno np. używanych modemów lub routerów Cisco refurbished niż sprzętu prosto ‘z taśmy’. Postęp technologiczny w tym segmencie istnieje, ale nie jest tak znaczący jak w przypadku smartfonów i laptopów. Przędsiębiorca dzięki temu i oszczędzi i zadba o środowisko, bo refurbished wydłuża okres żywotności sprzętu.

To tyle na dzisiaj – jakie są Wasze uwagi? Czy posiadacie, lub planujecie kupno sprzętu refurbished?

(RED)

Autor/Redaktor publikacji

Marcin Majerek
Marcin Majerek