15/11/2016

Superksiężyc okiem fotografów

Fotografowie z całej Europy, w tym popularyzator astronomii, Karol Wójcicki, zarejestrowali zjawisko największego superksiężyca od 70 lat.

Karol Wójcicki i wielu znanych fotografów europejskich utrwaliło na pięknych, szczegółowych zdjęciach intrygujące zjawisko astronomiczne nazywane potocznie superksiężycem. Można je było zaobserwować wieczorem 14 listopada 2016 r. Superksiężyc występuje gdy Księżyc będący w pełni zbliży się do Ziemi na minimalną odległość. To niecodzienne zjawisko można zaobserwować tylko raz na rok lub raz na dwa lata, ale w 2016 roku tak wyjątkowy Księżyc pojawia się aż trzykrotnie.

Znany popularyzator astronomii, Karol Wójcicki użył pełnoklatkowego aparatu Sony a7S II z obiektywem G Master Sony FE 70-200 mm f/2.8 (SEL70200GM).

Listopadowy superksiężyc to druga z trzech odsłon tego zjawiska w 2016 roku. Na następne nie trzeba będzie czekać zbyt długo: kolejna możliwość obejrzenia superksiężyca nadarzy się 14 grudnia. Karol Wójcicki, podpowiada, jak sfotografować następny superksiężyc – Moją ulubioną porą na fotografowanie Księżyca jest jego wschód.To najpiękniejszy etap podczas pełni, gdy Księżyc wyłania się zza horyzontu, wisi nad drzewami, jego kolory są zniewalające a tarcza wydaje się być taka ogromna. Jednak z tym zjawiskiem jest związana pewna iluzja optyczna. Gdy Księżyc zaczyna wschodzić, mamy wrażenie że jego tarcza jest niezmiernie duża, lecz tak naprawdę jest to tylko złudzenie. Podczas wchodu, Księżyc będący w pełni jest oddalony od ziemi o dodatkowe 6000 km. Później, im wyżej Księżyc się znajduje, tym odległość dzieląca go od nas maleje. Aby w pełni uchwycić to zjawisko i przekonać się, o rzeczywistym rozmiarze satelity wystarczy zrobić dwa zdjęcia – pierwsze podczas wschodu Księżyca drugie około północy. Porównując je łatwo można zauważyć różnicę. Teleobiektyw może okazać się bardzo przydatnym sprzętem podczas robienia zdjęć tego typu.

Superksiężyc w Polsce (Karol Wójcicki)

Superksiężyc w Polsce (Karol Wójcicki)

Superksiężyc w Wielkiej Brytanii

Superksiężyc w Wielkiej Brytanii

Superksiężyc w Holandii

Superksiężyc w Holandii

Superksiężyc w Hiszpanii

Superksiężyc w Hiszpanii

Superksiężyc we Włoszech

Superksiężyc we Włoszech

(RED)