23/12/2016

Co liczby mówią o świątecznych zwyczajach Polaków

Serwis Prezentmarzeń zapytał ponad 4000 Polaków o zwyczaje świąteczne dotyczące składania życzeń, inspiracje na wigilijne dania, dekoracje domu i gwiazdkowe upominki. Liczby pokazały jak zmienia się podejście Polaków do Bożego Narodzenia w XXI wieku.

Ponad 27% zapytanych Polaków składa sobie życzenia za pośrednictwem mediów społecznościowych. Do osobistego składania świątecznych życzeń przyznało się 21% respondentów. Ponad 19% wykorzystuje do tego wiadomości sms, a 16% rozmowę telefoniczną.

Święta to również okazja do kontaktu z rodziną przebywającą poza granicami kraju. Ponad 37% respondentów używa do tego mediów społecznościowych, 25% Skype’a, a 18% darmowych aplikacji na telefonie, czyli większość preferuje korzystanie z rozwiązań umożliwiających kontakt internetowy oraz rozmowy wideo. Tylko 7% potwierdza, że prowadzi w okresie świątecznym tradycyjne rozmowy przez telefon z rodziną mieszkającą poza Polską.

Świąteczne zwyczaje Polaków

Ponad 40% respondentów czerpie pomysły na prezenty świąteczne przede wszystkim z Internetu, 27% od znajomych, a 18% z sugestii osób, które chce obdarować. Dla 15 % inspiracją są reklamy. Jak wynika z badania serwisu Prezentmarzeń aż 97% Polaków obdarowuje swoich bliskich świątecznymi prezentami i na podarunki wydajemy najwięcej pieniędzy ze świątecznego budżetu. Coraz częściej zamiast tradycyjnego materialnego upominku wręczamy oryginalny prezent w postaci przeżyć. Ponad 37% respondentów uważa, że prezenty w formie emocji to dobry pomysł, a 28% postrzega je jako szansę na podarowanie bliskiej osobie niezapomnianych wrażeń. Z kolei 24 % zapytanych osób deklaruje, iż chętnie podarowałoby taki upominek, aby oryginalnie zaskoczyć bliskich.

(RED)