21/09/2017

Gdzie szukać darmowych zdjęć? Top 10 najlepszych stron

Każdy kto prowadzi w sieci bloga lub stronę prędzej czy później stanie przed pytaniem: gdzie szukać darmowych zdjęć? I czy w dobie płatnych stocków, to w ogóle ma sens? Ma! Okazuje się, że miejsc z darmowymi, dobrej jakości zdjęciami jest całkiem sporo.

Zanim jednak zaczniecie szukać zdjęć warto zapoznać się z tzw. licencjami które dokładnie precyzują jakie są prawa autorskie twórców i co nam, jako użytkownikom, wolno z tymi zdjęciami zrobić. Najpopularniejsze są licencje Creative Commons, oznaczone literkami CC. Najpopularniejsze i najczęściej spotykane warianty to: CC-BY, CC-O i CC-NC.

Gdzie szukać darmowych zdjęć

Licencje Creative Commons – czym się różnią i na co zwrócić uwagę

  • CC-BY – w tym przypadku możemy dowolnie dysponować zdjęciem, czyli kopiować, używać i udostępniać, ale pod warunkiem, że wyraźnie oznaczymy autora dzieła.
  • CC-O – tu także możemy swobodnie dysponować zdjęciami, przy czym autor zrzekł się swoich praw, co oznacza, że nie musimy informować kto stoi za danym dziełem.
  • CC-NC – tu należy uważać! Możemy wykorzystać zdjęcie na licencji CC-NC ale tylko oznaczając autora i tylko do celów niekomercyjnych!

Teraz możemy przyjrzeć się stronom z darmowymi zdjęciami. Wbrew pozorom, jest ich całkiem sporo, choć szukając w Google trafimy zazwyczaj na komercyjne, dobrze wypozycjonowane stocki z płatnymi fotografiami. Przygotowaliśmy więc zestaw 10 naszych zdaniem najlepszych stron. Oto one:

Top 10 najlepszych stron z darmowymi zdjęciami:

 

Unsplash – https://unsplash.com
Ponad 40 tys. fotografii w różnych kategoriach tematycznych o bardzo dobrej jakości. Jedno z popularniejszych miejsc z darmowymi zdjęciami.

Canvahttps://www.canva.com/pl_pl/funkcje/
To nie tylko bardzo popularny edytor grafik online, ale także całkiem spora baza zdjęć do wykorzystania.

Death to the Stock Photohttp://join.deathtothestockphoto.com
Wymagana rejestracja i zostawienie maila, za to co miesiąc otrzymacie paczkę z naprawdę fajnymi fotkami

Travel Coffe Bookhttp://travelcoffeebook.com
Nieco mało komfortowa nawigacja i wyszukiwanie zdjęć, za to wszystkie fotki bardzo dobrej jakości i wszystkie na licencji CC-O

Pixabayhttps://pixabay.com
Sporo zdjęć, większość dobrej jakości, choć bywa różnie.

Pickup Imagehttp://pickupimage.com
Bardzo duży zbiór ciekawych zdjęć z dość niewygodnym systemem szukania (głównie poprzez tagi)

Gratisography –  https://www.gratisography.com
Zbiór zdjęć o wysokiej rozdzielczości autorstwa Ryana McGuire’a.

Jay Mantrihttp://jaymantri.com
Sporo zdjęć, niestety mało wygodne przeglądanie (z wykorzystaniem Tumblr)

Pexelshttps://www.pexels.com
Bardziej wyszukiwarka niż tradycyjny bank zdjęć. Pozwala łatwo wyszukać fotki w różnych darmowych bankach. Wygodne!

Glyphshttps://glyphs.co
Oprócz zdjęć także ikony, niestety w małym wyborze.

Ta lista to dopiero wierzchołek góry ;) Nie można też zapominać o gigantach, jak Flickr czy Google :) Ale tu wyszukiwanie, zwłaszcza wg licencji, może być bardziej kłopotliwe.

Serwisów – mniej lub bardziej użytecznych – z darmowymi zdjęciami jest naprawdę dużo. Ale ta 10 powinna Wam wystarczyć na początek. Jeżeli macie własne typy, to podzielcie się z nami.

(RED)