19/08/2009

Telewizja przemysłowa w okularach

Chiński producent mobilnych urządzeń elektronicznych, firma Prober wprowadza na rynek swój najnowszy produkt – Karltz 2 Video Recorder Eyewear. Urządzenie wygląda na pozór niczym zwykłe okulary, jednak wbudowana w oprawę mini kamera, czyni zeń sprzęt o szerokim spektrum zastosowań.

Zalecane przez producenta zastosowanie dla „okularowej kamery” to m.in. myślistwo, wędkarstwo, dziennikarstwo i policyjne patrole. Z powodzeniem jednak może stać się ona wygodnym sposobem na dokumentowanie rozmów biznesowych, czy też narzędziem wspomagającym naukę.

Prober Karltz

Obraz wideo rejestrowany jest przez 1,3-megapikselową matrycę CMOS w rozdzielczości 320×240 pikseli z prędkością 30 klatek na sekundę. Okulary posiadają 2GB wbudowanej pamięci flash, która wystarcza w zależności od jakości nagrania na 5 do 20 godzin materiału, a w razie potrzeby rozszerzyć ją można kartą micro SD o kolejne 2 gigabajty. Naładowany w pełni akumulator powinien pozwolić z kolei przynajmniej na 4 godziny ciągłej pracy. transfer danych, jak i ładowanie odbywa się przy pomocy złącza USB.

Prober Karltz

Pomimo niewątpliwych zalet i wygody użytkowania takiej kamery, potencjalny nabywca tego urządzenia powinien pamiętać o prawnych uwarunkowaniach, które zabraniają filmowania osób trzecich bez ich wyraźnej zgody.

Koszt zakupu jednej pary okularów z kamerą firmy Prober kształtuje się na poziomie 79 dolarów, co w porównaniu do podobnych urządzeń na polskim rynku jest ceną dziesięć do piętnastu razy niższą.

źródło: 4press.pl