13/07/2009

Vivitek H9080FD – projektor LED full HD dla koneserów kina domowego

Już w sierpniu na polski rynek trafi pierwszy na świecie ekologiczny projektor do kina domowego full HD (1920×1080) wykonany w technologii LED. Jest to produkt z segmentu high-end, przeznaczony dla najbardziej wymagających użytkowników.

Projektor otrzymał nagrodę „2009 Computex Taipei Design and Innovation Award”  w kategorii wyświetlaczy optoelektronicznych i cyfrowego Audio/Video. Nagroda przyznawana jest przez znaną, międzynarodową  organizację iF – International Forum Design i jest połączeniem uznania technologicznej innowacyjności i najwyższej jakości wzornictwa.

Premiera projektora odbyła się w czerwcu br. na targach InfoComm w USA, w sierpniu projektor trafi do sklepów w Europie i w Polsce.

Vivitek H9080FD

Rewolucyjność rozwiązania polega na całkowitym wyeliminowaniu tradycyjnej lampy projekcyjnej i zastąpieniu jej trzema diodami LED, współpracującymi z układem wyświetlania obrazu DMD firmy Texas Instruments. Eliminacja tradycyjnej lampy projekcyjnej umożliwiła:

 • pozbycie się tzw. efektu tęczy znanego z tradycyjnych projektorów DLP
 • uzyskanie wysokiego kontrastu – 100.000:1
 • przedłużenie żywotności systemu do 20.000 godzin pracy
 • obniżenie zużycia energii – max. pobór mocy to 175W – to ok. 30-40% mniej niż tradycyjne projektory. W trybie czuwania (Standby) urządzenie zużywa mniej niż 1W.
 • obniżenie emisji ciepła
 • możliwość natychmiastowego wyłączenia – diody nie potrzebują chłodzenia po zakończeniu pracy
 • zwiększenie przestrzeni kolorów (gamut) o 25% w porównaniu do standardu NTSC i o 77% w porównaniu do Rec. 709 (HDTV)
 • szczelne zamknięcie całego układu optycznego – projektor nie wymaga filtrów i jest całkowicie bezobsługowy, co jeszcze bardziej ułatwia eksploatację i obniża jej koszty

Serce systemu

Źródłem światła w Vivitek H9080FD są 3 diody RGB LED (czerwona, zielona, niebieska) – wykorzystujące technologię PhlatLight ® zaprojektowaną w Luminus Technologies – umożliwiające uzyskanie obrazu o jasności 800 ANSI lumenów przy rozdzielczości 1920×1080 pikseli (Full-HD 1080p).

led017s_325Pracą diod LED zarządza zaawansowany sterownik OSRAM REPCUR F9030A, który jest w stanie włączyć lub wyłączyć każdą diodę w czasie zaledwie 1 mikrosekundy. Oznacza to, że system może wykonać 500.000 cykli (on/off) na sekundę! Jest to ponad 20x szybciej niż najwydajniejsze systemy DLP.

Światło z diod LED kierowane jest na układ DMD sterowany przez system DSP firmy Texas Instruments, a stamtąd bezpośrednio do obiektywu i na ekran. Wyeliminowano w ten sposób „wąskie gardło” technologii DLP jakim jest koło kolorów, które powoduje tzw. efekt tęczy w tradycyjnych projektorach DLP.

Zastosowany system oświetlenia LED charakteryzuje również wysoki poziom polaryzacji światła, co w połączeniu z możliwością całkowitego wyłączenia każdej diody, pozwoliło na uzyskanie rewelacyjnego kontrastu na poziomie 100.000:1. Im większy poziom kontrastu (rozpiętość tonalna między czernią a bielą) tym lepsza widoczność szczegółów w „światłach” i w „cieniach” obrazu.

Zarządzanie głębią czerni wspomaga dodatkowo system Dynamic Iris (dynamicznej przysłony), pozwalający na uzyskanie wyjątkowej głębi czerni w ciemnych scenach.

Brak tradycyjnej lampy oznacza również możliwość natychmiastowego włączenia i wyłączenia urządzenia bez uciążliwego oczekiwania na rozgrzanie lub schłodzenie włókna lampy.

Ekologia – nowy H9080FD wyjątkowo przyjazny środowisku

Vivitek H9080FD to projektor szczególnie „zielony” czyli ekologiczny. Zastąpienie tradycyjnej lampy diodami LED zdecydowanie obniża zużycie energii w trakcie eksploatacji. Dodatkowo, dzięki długiej żywotności diod powoduje zmniejszenie zużycia energii w porównaniu do potrzebnej do produkcji lamp, stosowanych w tradycyjnych projektorach. Brak konieczności wymiany lampy (diod LED) to także mniejsze koszty utylizacji zużytych komponentów. Zamknięty układ optyczny oznacza mniej odpadów w postaci zużytych filtrów.

Dodatkowo, w produkcji projektora wykorzystywane są komponenty zgodne z dyrektywą RoHS, co oznacza m.in. eliminację ołowiu z lutu używanego do montażu elementów elektronicznych oraz ze szkła, z którego wykonane są obiektywy. Papier i tektura wykorzystywana w opakowaniach i instrukcjach obsługi produkowane są z makulatury.

Dodatkowe ważne cechy  Vivitek H9080FD

 • 2 wejścia HDMI (1.3)
 • 2 wejścia Component, 1xBNC, 1xVGA, 1xS-Video
 • 2 wyjścia ScreenTrigger
 • wejście RS232 umożliwiające sterowanie oraz upgrade firmware
 • podświetlany pilot zdalnego sterowania
 • polskie menu ekranowe

Parametry techniczne Vivitek H9080FD

obrazek-112