KPMG wskazuje, że 83% firm doświadczyło w zeszłym roku incydentu cyberbezpieczeństwa, co przekłada się na wzrost aż o 16 punktów procentowych rok do roku. Do arsenału cyberprzestępców dołączyła rozwijająca się coraz szybciej sztuczna inteligencja. Z badania Palo Alto Networks wynika, że 66% europejskich organizacji podziela te obawy, określając zagrożenia oparte na AI za największe ryzyko cybernetyczne w 2025 roku. Najbardziej zaniepokojone sytuacją są firmy z sektora finansowego.
Usługi finansowe, ubezpieczeniowe, a także sektor naukowo-technologiczny są najbardziej narażone na działalność cyberprzestępców. Firmy te dysponują wrażliwymi danymi klientów, jak również opracowują przełomowe technologie, których wykradanie może leżeć w interesie tzw. złych aktorów. Uszczelnianie systemów informatycznych jest dla tych organizacji priorytetem.
W odpowiedzi na zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją europejskie organizacje coraz częściej włączają rozwiązania oparte na AI do swoich strategii bezpieczeństwa, a ponad 8 na 10 respondentów jest przekonanych, że w pełni wykorzystują potencjał tej technologii. Branża handlu hurtowego, detalicznego i napraw samochodowych uplasowała się jako najbardziej pewny siebie sektor (88%) w tej kategorii.
Pomimo świadomości rosnącego znaczenia zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją, nadal istnieje powszechne zaufanie do obecnych zabezpieczeń. 94% respondentów stwierdziło, że ufa bezpieczeństwu aplikacji AI wykorzystywanych w ich firmie. Wyróżniał się tu zwłaszcza sektor produkcyjny, ponieważ 98% respondentów zadeklarowało największe zaufanie do bezpieczeństwa aplikacji AI wykorzystywanych w ich firmach.
Jednak sztuczna inteligencja to nie jedyne zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa firm. Niestety ponad połowa wszystkich respondentów (58%) wskazała złożoność technologiczną i słabą kompatybilność z innym oprogramowaniem jako największe wyzwania. Europejscy decydenci są zgodni, że fragmentacja technologii nadal stanowi przeszkodę dla poprawy cyberbezpieczeństwa. 50% wszystkich respondentów zgadza się, że rozdrobnione rozwiązania ograniczają ich zdolność do radzenia sobie z zagrożeniami. Najbardziej dotkniętą branżą są usługi profesjonalne (61%). Wyniki te wskazują na pilną potrzebę usprawnienia systemów bezpieczeństwa, aby można było stawić czoła ewoluującym atakom.
„Krajobraz cyberzagrożeń nieustannie się zmienia, ale od pewnego czasu obserwujemy pewien trend, jeśli chodzi o wzrost liczby incydentów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Niestety wciąż większość podmiotów nie jest w stanie skutecznie bronić się przed tymi atakami. Wyniki naszego badania wskazują na pilną potrzebę usprawniania systemów bezpieczeństwa, ponieważ w dobie tak dynamicznego rozwoju technologicznego już niedługo do zagrożeń ze strony AI mogą dołączyć także komputery kwantowe. Na szczęście branża cyberbezpieczeństwa bardzo szybko odpowiada na pojawiające się zagrożenia i adaptuje osiągnięcia technologiczne do ochrony infrastruktury IT. Tak się stało ze sztuczną inteligencją, która owszem może stanowić poważne zagrożenie w rękach cyberprzestępców, ale może również ochronić firmę przed zmasowanymi cyberatakami. Jesteśmy świadkami silnego zwrotu w kierunku platformizacji, która umożliwia firmom nie tylko ograniczenie złożoności systemów, ale także obronę przed szybko ewoluującymi zagrożeniami” – powiedział Wojciech Gołębiowski, wiceprezes i dyrektor zarządzający w Palo Alto Networks w Europie Środkowo-Wschodniej.
Kierunek ku platformizacji jest kluczowy również ze względu na dobrostan pracowników. Okazuje się, że rozproszenie systemów cyberbezpieczeństwa wpływa także na komfort pracy zespołów. 47% specjalistów ds. bezpieczeństwa doświadczyło większego obciążenia obowiązkami, co przekładało się na rosnący odsetek odejść (39%). Usługi finansowe to branża, która w największym stopniu jest dotknięta zjawiskiem przeciążenia pracowników (57%). Z kolei najwyższy odsetek odejść dotyczy sektora usług profesjonalnych (45%).
Badanie Palo Alto Networks ujawnia, że aż 90% europejskich organizacji jest otwartych na platformowe podejście do bezpieczeństwa, ale tylko 40% w pełni skonsolidowało lub w większości skonsolidowało stosowane systemy zabezpieczeń. Jeszcze ciekawszy był przypadek respondentów z sektora handlu hurtowego, detalicznego i motoryzacyjnego, którzy jednogłośnie zadeklarowali otwartość na platformizację, ale zaledwie 42% w pełni lub w większości skonsolidowało swoje rozwiązania. Ujawnia to poważny rozdźwięk między intencjami a działaniami w zakresie ochrony cybernetycznej.
Autor/Redaktor publikacji
Ostatnie publikacje
Slider22/04/2025Od 28 czerwca tysiące firm musi wprowadzić te zmiany
Polecamy15/04/2025Symulator Sejmu – tutaj można poczuć się jak poseł
Art. Sponsorowany15/04/2025Jakie rozwiązania i systemy mogą poprawić wyniki zakładu produkcyjnego?
ChatGPT10/04/2025Prywatność danych coraz większym wyzwaniem w dobie sztucznej inteligencji