Automatyka przemysłowa staje się coraz bardziej kluczową dziedziną nie tylko przy procesach związanych z produkcją. Odpowiada ona za monitorowanie, sterowanie i nadzorowanie pracy różnego rodzaju maszyn. Dzięki niej udział człowieka, jego nakładu pracy staje się ograniczony do minimum, a czasami nawet zbędny. Jako, że w zmieniającym się środowisku biznesowym i rosnącej konkurencji, firmy muszą sprostać presji na jak najtańsze i jak najszybciej wyprodukowane wyroby. Dzięki zastosowaniu automatyzacji procesów produkcji jest to możliwe. Poza tym proces ten na bieżąco monitoruje jakość wytwarzanych towarów, co dodatkowo umożliwia ewentualne korekty, aby produkcja pozostała szybka i bezawaryjna. Można powiedzieć, że dobrze zaprojektowany system automatyki przemysłowej jest niezbędny w dzisiejszej firmie produkcyjnej.
Automatyka przemysłowa w praktyce
Automatyka przemysłowa jest kamieniem milowym w poprawie wydajności, jakości wyrobów i podwyższeniu bezpieczeństwa pracowników. Obecny jest trend dążący do przekazania jej jak najwięcej obszarów funkcjonowania danej produkcji, ponieważ w procesie produkcyjnym każda minuta przerwy jest ogromną stratą finansową. Umożliwia to zastąpienie pracowników maszynami, które nie potrzebują odpoczynku, a za procesy sterowania niezbędne są właściwie tylko sterownik i odpowiednie oprogramowanie. Podobnie w przypadku powtarzalności tych samych czynność – maszyny nie znudzą się wykonywaniem tej samej czynności w przeciwieństwie do ludzi, których uwaga i skupienie może zostać rozproszona. Mimo początkowych wysokich kosztów zainstalowania w zakładach przemysłowych systemów automatyki przemysłowej ta inwestycja bardzo szybko się zwraca i przynosi zysk. Maszyny generują też dodatkowe oszczędności pod względem pracowników, których trzeba zatrudnić do obsługi i kontroli produkcji. Takie rozwiązanie sprawia również, że praca na linii produkcyjnej jest bezpieczniejsza.
Elementy systemu automatyki przemysłowej
Automatyzację produkcji przemysłowej realizują urządzenia składające się na system automatyki przemysłowej. Jej elementami są przede wszystkim urządzenia i maszyny, które realizują procesy produkcji takie jak na przykład maszyny do montażu i linie montażowe, urządzenia do bliskiego transportu, systemy paletyzujące, linie pakujące, prasy czy roboty. Kolejnym elementem są urządzenia, które kontrolują prace maszyn, na których są zainstalowane – to na przykład czujniki, przetworniki, mierniki, wskaźniki, rejestratory czy systemy wizyjne. Poza tym w skład systemu wchodzą również urządzenia, które wykonują dane zadanie jak zawory, silniki, napędy, przepustnice, pompy dozujące i procesowe. System automatyki przemysłowej potrzebuje również urządzeń, które będą sterować maszynami – są to sterowniki PLC, komputery przemysłowe, panele operatorskie. Elementem koniecznym do prawidłowego funkcjonowania jest oprogramowanie konieczne do kontroli i wizualizacji procesów produkcyjnych i przemysłowych, oprogramowanie sterowników, panele operatorskie HMI/SCADA, DCS.
Wybór przewodu sterowniczego
Przewód sterowniczy jest niezwykle ważnym elementem. Pełni on rolę swego rodzaju serca systemu automatyki przemysłowej, dlatego musi być niezawodny i jak najlepszej jakości. Jego wybór powinien być przemyślany i dopasowany do aktualnych potrzeb, ponieważ każda awaria przewodu sterowniczego niesie ze sobą niewspółmierne koszty naprawy. Warto sprawdzić szeroką ofertę Automatyka-sklep.eu, który jako dystrybutor automatyki przemysłowej ma wiedzę i doświadczenie, które na pewno pomogą w rozwianiu wątpliwości. Znajdziemy tam na przykład przewód sterowniczy Olflex Classic 100, który jest wykonany z 12 żył zbudowanych z cienkich miedziach drucików. Żyły wewnętrzne zostały obudowane kolorową izolacją, a na zewnątrz szarą RAL7001. Jego napięcie nominalne wynosi 300/500 V. Z powodzeniem cieszy się zastosowaniem w instalacjach przemysłowych, liniach i maszynach, a także w technice wentylacyjnej i grzewczej.
Artykuł partnera
Autor/Redaktor publikacji
Ostatnie publikacje
Biznes i finanse13/10/2022Formy inwestowania na forex. Którą wybrać?
Biznes i finanse25/07/2022Software house. Jakie aplikacje stworzy dla biznesu?
Technologia24/06/2022Kontrola dostępu Roger – najważniejsze informacje
Smartfony05/05/2022Kompleksowy serwis dla produktów Apple i korzyści z niego wynikające