11/09/2020

Birdwatching – co to takiego?

Jednym ze skutków epidemii jest zwrot ku naturze, większe zainteresowanie przyrodą i „ucieczka do lasu”. Nic dziwnego, zwłaszcza u osób, które wiosenny lockdown przeżyły w miastach i ciasnych mieszkaniach. W lepszej sytuacji byli posiadacze domów i niewielkich choćby ogródków. Trend #dozielonego zaczął być coraz bardziej widoczny. Doskonale wpisuje się tu jeszcze jeden termin #birdwatching. Ale zaraz, co to takiego?

Birdwatching czyli dosłownie obserwowanie ptaków, czasami też nazywane podglądaniem lub ptasiarstwem. To rodzaj hobby polegający na obserwowaniu ptaków, bardzo bliski ornitologii (birdwatcherzy nazywani są często ornitologami amatorami, choć nie brakuje wśród nich także zawodowych ornitologów).  

Co to jest Birdwatching

Ptasiarze wyposażeni zazwyczaj w lornetki, lunety, a zwłaszcza aparaty fotograficzne z potężnymi teleobiektywami wyruszają w teren na swoje bezkrwawe łowy. Potrafią godzinami czekać na okazję w dzikich ostępach. Albo wsiąść w samochód w środku nocy i jechać przez pół Polski, żeby zobaczyć rzadki gatunek ptaka. W przypadku wielu birdwatcherów trudno mówić tylko o hobby. To rodzaj pasji, który determinuje całe życie.

Co to jest Birdwatching

I właśnie o takich ludziach opowiada mini serial przyrodniczy „Birdwatchers: Poland”. Składający się z pięciu, niespełna pół godzinnych odcinków cykl pokazuje różne oblicza życia polskich ptasiarzy. Obserwujemy ich na podmokłych terenach Puszczy Białowieskiej, na targanym wiatrem wybrzeżu, w pięknych terenach Beskidu i Bieszczad, ale także w miastach podczas obserwacji kolonii jeżyków.

Co to jest Birdwatching

Film powstał dzięki filmowcom, którzy sami są birdwatcherami. Towarzyszą z kamerą swoimi przyjaciołom, pokazują jak wygląda „polowanie” na ptaki (oczywiście bezkrwawe) i słuchają ich opowieści i anegdot. Serial to nie tylko potężna dawka wiedzy o ptakach, nie tylko opowieść o pasji, ale także, a może przede wszystkim piękne ujęcia polskiej przyrody i jej skrzydlatych mieszkańców.

Jeżeli uważacie, że dobre filmy przyrodnicze potrafi kręcić tylko BBC, to koniecznie musicie zobaczyć „Birdwatchers: Poland”. A potem idźcie do lasu, odłóżcie komórki, przestańcie myśleć o bieżących problemach i poobserwujcie ptaki. Tak po prostu.

Serial „Birdwatchers: Poland” zobaczycie na CDA Premium.

Z platformy CDA Premium można korzystać przez 14 dni za darmo w ramach testów.