15/11/2019

Do czego się używa VPN?

Każdy mniej lub bardziej zaawansowany użytkownik internetu wie z jakimi niebezpieczeństwami może wiązać się surfowanie po internecie: kradzież wrażliwych danych, “przyswojenie sobie” numerów cudzych kart kredytowych. Na szczęście, są odpowiednie narzędzia, które pozwalają zmniejszych takich zdarzeń. Jednym z nich jest VPN.

Przeciętni, internetowi zjadacze chleba, raczej nie spędzają setek godzin nad zaznajamianiem się z najnowszymi technologiami, ale na pewno nie raz zadawali sobie pytanie: co to jest VPN? Z pomocą przy objaśnianiu przychodzi nam rozwinięcie anglojęzycznego skrótu, czyli:

Virtual Private Network

W prostych słowach oznacza to, że mamy do czynienia z “Wirtualną Siecią Prywatną”. A co to konkretnie oznacza? Przyjrzyjmy się składowym tego określenia:
– “wirtualna” – czyli tak jak cały internet, jest przestrzenią wirtualną, dostępną tylko za pomocą komputera (lub innego urządzenia)
– “sieć” – spokojnie możemy to pominąć, bo sieci jako tako nie trzeba ponownie definiować ;)
– “prywatna” – czyli niedostępna dla wszystkich użytkowników, a mówiąc bardziej precyzyjnie, dostępna tylko dla wybranych (tych, którzy mają dostęp).

No dobra, a do czego jest używany VPN?

Zanim zaczniemy proponować tzw. use case’es (z ang. – scenariusze/przypadki użycia), omówmy to, co zyskujemy dzięki korzystaniu z internetu za pomocą VPN:
1. Anonimowość – po zalogowaniu się do sieci VPN, otrzymujemy nowy adres IP (lub czasem nawet kilka), z dowolnej. Niektórzy dostawcy VPN nawet umożliwiają wybieranie konkretnego miejsca na ziemi, z którego “pożyczymy” sobie adres IP. W praktyce oznacza to, że stajemy się w pełni anonimowi dla jakiegokolwiek podmiotu, który chce zidentyfikować nas po adresie IP.
2. Bezpieczeństwo – jest poniekąd wypadkową poprzedniego puntku, bo do każdej sieci VPN trzeba się zalogować przy użyciu swoich unikatowych danych do logowania, co sprawia, że tylko wybrany użytkownik może z tej sieci skorzystać.

Skoro już wiemy, jakie są podstawowe korzyści z używania VPN, teraz o wiele nam łatwiej skojarzyć sytuacje, w których taka technologia może nam pomóc.
Oto przykłady:

Ochrona danych osobowych (w tym informacji o naszych kartach kredytowych i rachunkach bankowych). Szczególnie polecamy stosowanie VPNu gdy logujemy się do publicznych sieci Wi-Fi. Niestety, brak ochrony hasłem i łatwość dostępu ma swoją cenę – w obrębie takiej sieci w bardzo łatwy sposób można przejrzeć aktywnośc w internecie nieuważnego użytkownika. Dlatego warto być ostrożnym podczasu korzystania z WiFi dostępnego na lotnisku czy np. w galerii handlowej.

Korzystanie z serwisów z ograniczeniem geo-lokalizacyjnym
Skoro VPN pozwala nam nadawać sobie adres IP z dowolnej lokalizacji, w praktyce oznacza to, że niektóre serwisy, które stosują ograniczenia lokalizacyjne (np. odtwarzacz video na stronie BBC dostępny tylko dla użytkowników z Wielkiej Brytanii, lub amerykański serwis VOD – Hulu, który nie jest obecnie dostępny dla Polaków) mogą być teraz dostępne również dla polskich internautów.

Tańsze rezerwacje hoteli i biletów lotniczych
To akurat może być niektórych z Was zaskoczeniem, ale niektóre serwisy oferują różne ceny dla… internautów z różnych stron świata. Co to oznacza? Użytkownik z Los Angeles najprawdopodobniej otrzyma korzystniejsze ceny noclegów w swoim mieście niż internauta powiedzmy z Japonii lub Europy, który właśnie się przygotowuje do podróży. Niestety, możemy oczywiście się spierać nad tym, czy są to uczciwe praktyki, ale na szczęście z pomocą przyjdzie nam VPN :)

Oczywiście, to tylko drobne napoczęcie tematu, jeśli ktoś z Was chciałby rozpocząć korzystanie z udogodnienia jakim jest VPN, internet oferuje masę ofert i dodatkowych szczegółów. Polecamy bezpieczne korzystanie z internetu :)

(RED)

Autor/Redaktor publikacji

Marcin Majerek
Marcin Majerek