15/07/2009

Gryzonie w odwrocie?

Inżynierowie prześcigają  się w wymyślaniu coraz to nowszych urządzeń  zastępujących tradycyjną myszkę. Czyżby więc nadchodził  jej kres?

Jak wskazują badania firmy Gartner niemal miliard ludzi na całym świecie korzysta z myszki komputerowej. Jednak według prognoz w przeciągu kilku lat ich liczba ma się zmniejszać. Trudno wyobrazić sobie, co mogłoby zastąpić zwykłą mysz, skoro to małe urządzenie jest wręcz niezbędne do pracy. W chwili obecnej istnieją 3 typy myszy: laserowa, diodowa oraz najstarszego typu, mechaniczna. Coraz częściej słychać jednak o całkiem nowych sposobach kontrolowania komputera.

Logitech MX AirRozwój tradycji

Rozwój nowych urządzeń sterujących obrał dwie drogi. Pierwsza to ewolucja dotychczasowych rozwiązań o coraz to nowe funkcje zapożyczone z innych powszechnie używanych osiągnięć techniki. Wynika to z przyzwyczajenia wielu ludzi do tradycyjnej już myszki. Najnowszym osiągnięciem w tej dziedzinie, są myszki wertykalne, które działają w powietrzu. Ich rozwój w dużym stopniu zawdzięczamy firmie Logitech. Najnowsza propozycja tej firmy to MX Air. Urządzenie to łączy możliwości zwykłej myszki z możliwościami pilota, czyli obsługą praktycznie wszystkich urządzeń elektronicznych, jakie znajdują się w domu czy w biurze.

Kolejnym przykładem ewolucji myszki jest v-mouse, która może być również  wykorzystywana, jako wskaźnik podczas prezentacji. Można nią  pracować praktycznie na każdej powierzchni, łączy zalety myszki i tabletu. Nowo opracowywanym prototypem jest natomiast Sphere firmy Moixa – mysz w kształcie kuli, z wbudowanym żyroskopem i dodatkowym ekranem. Zastosowany pomysł pozwala na lepszą kontrolę komputera oraz szybki podgląd wybieranych plików czy stron.

Udoskonalona nowoczesność

Drugą drogą  są rozwiązania zupełnie innowacyjne. Nietypowe kontrolery, jak: dżojstik, kierownica, pistolet świetlny, mata taneczna, wykorzystywane były do tej pory głównie do gier. Nowościami w tej dziedzinie może pochwalić się firma Nintendo, która w swoich konsolach wykorzystuje Wii, czyli kontroler reagujący na ruch z głośnikiem wbudowanym w Wiilot. Jednakże do pracy na komputerze bardziej użyteczne okazują się inne nowinki techniczne – ekrany dotykowe. Specjaliści przewidują znaczący wzrost urządzeń kontrolujących komputer właśnie za pomocą dotyku. Tego typu rozwiązania można spotkać choćby w popularnym urządzeniu – iPhone.

Microsoft SurfaceKrokiem na przód jest także nowy produkt firmy Microcoft, czyli ekran dotykowy o nazwie Microsoft Surface, który w całkowicie nowy sposób pozwala na współdziałanie z wirtualnym światem.

Przeczytaj także:   Akcja unifikacja

„Microsoft Surface jest w pełni interaktywnym centrum rozrywki sterowanym dotykiem, dzięki któremu użytkownicy mogą doświadczyć całkowicie nowych wrażeń w trakcie korzystania z komputera. Za pomocą ruchów dłoni możemy np. oglądać, powiększać i obracać zdjęcia, przeglądać mapy, grać w gry komputerowe czy rysować i prowadzić prezentację. Jest to kolejny przykład rozwiązania, które pozwala urzeczywistnić wizję komputerów sterowanych bez pomocy dodatkowych kontrolerów.” – powiedział Piotr Kaniowski Technology PR Specialist firmy Microsoft.

Sterowanie całkowicie bezdotykowe do niedawna wydawało się niemożliwe. Takie rozwiązanie bardziej pasowało do filmów fantastyczno – naukowych niż do realnego użytku. A jednak, Neural Impulse Actuator firmy OCZ, to urządzenie, które pozwala na kontrolowanie komputera myślami. Produkt wykorzystuje do sterowania sygnały fizjologiczne – EEG (Elektroencefalografia) pobierane przez zestaw trzech elektrod umieszczonych na głowie. Kierowanie komputerem przy pomocy fal mózgowych i ruchu mięśni twarzy sprawia, że użytkownik osiąga znacznie szybsze reakcje w wirtualnych zmaganiach. Może również służyć jako urządzenie do sterowania komputerem, surfowania po Internecie oraz jako element rehabilitacji i leczenia różnych zaburzeń.

OCZ Neural Impulse Actuator

Sprzedaż tego typu sprzętu pokazuje nam, że Polacy, są zainteresowani nowinkami technicznymi, lecz wciąż myszka pozostaje niekwestionowanym liderem. Można to zauważyć na aukcjach fruli.pl jednym z niewielu miejsc w sieci, gdzie można nabyć to urządzenie. „Fruli.pl poszukuje wszelkich nowinek technicznych, które jednocześnie będą atrakcyjne dla naszych użytkowników. Dlatego też zdecydowaliśmy się na Neural Impulse Actuator. Jednakże z obserwacji wynika, że w naszym serwisie częściej sprzedają się tradycyjne myszki oraz inne zaawansowane kontrolery do gier. Najprawdopodobniej w sieci powinno być więcej opinii na temat tego urządzenia tak, by każdy z użytkowników miał szansę na wyrobienie sobie własnej. Dopiero wtedy produkt ten będzie miał szansę na zawojowanie rynku” – powiedziała Agnieszka Gierus, dyrektor marketingu fruli.pl

Na dzień dzisiejszy kontrolery odmienne od myszki raczej nie wyprą jej całkowicie z rynku. Świetnym potwierdzeniem tej tezy, są aukcje internetowe, takie jak Allegro czy fruli.pl, gdzie produkty firmy Logitech i Microsoft wciąż znajdują wielu nabywców. Nie można jednak wykluczyć, że w ciągu najbliższych kilku lat nastapi całkowity przełom i produkty typu OCZ Neural Actuator czy Microsoft Surface, staną się podstawowymi urządzeniami do kontroli komputera. A wtedy rzeczywistość filmowa stanie się naszą rzeczywistością.

Udostępnij ten artykuł...

BLIK deklasuje konkurencję

Już niemal połowa Polaków płaci za zakupy w internecie BLIK-iem. To obecnie najczęściej wybierana forma płatności, której popularność od kilku lat sukcesywnie rośnie. To także jedna z ulubionych metod płatniczych Polaków – wynika z raportu Blue Media “Finanse Polaków w czasach postpandemicznych”. 46 proc. badanych płaci za zakupione przez internet przedmioty i usługi BLIKiem – […]

Udostępnij ten artykuł...

Healthcann: teraz pora na crowdfunding

Healthcann – wrocławska spółka biotechnologiczna – jest kolejną polską firmą związaną z rynkiem konopnym, która zapowiedziała pozyskanie inwestorów poprzez emisję crowdfundingową – zapisy na akcje w tej emisji ruszą za około miesiąc. Healthcann jest autorem międzynarodowego zgłoszenia patentowego technologii AdvanDrop. Obecnie prowadzi projekt badawczy (rekomendowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), który ma zrewolucjonizować biznes […]

Udostępnij ten artykuł...

Boostsite – nikogo nie udają, robią swoje i robią to dobrze

W pracy SEO-wców „Content is King” – tak było, jest i będzie. Nie ma co jednak ukrywać, że do pełni szczęścia, i sukcesu, potrzebne jest coś jeszcze – wielopoziomowa SEO-analiza. Są już ugruntowani globalni liderzy, którzy dopieszczają swoje narzędzia do optymalizacji SEO. Trudno jest obecnie zaistnieć z czymś nowym i zaskakującym na tym rynku. Ale, […]

Udostępnij ten artykuł...