08/06/2009

Internauci lubią Markowską, nudzi ich Feel

Przeprowadzane przez radio internetowe OPEN.FM badania pokazują, jak słuchacze oceniają  polskich wykonawców i ich utwory. Wyniki potwierdzają znaną dobrze zasadę – lubimy najczęściej te piosenki, które już kiedyś słyszeliśmy.

W badaniu doskonale wypadła Patrycja Markowska, która wydała ostatnią płytę we wrześniu 2007 roku. Tytułowe nagranie z tego krążka – Świat się pomylił – zebrało ponad 55% pozytywnych opinii słuchaczy. – Podobnie jest z zespołem Feel, choć tu odnotowaliśmy stosunkowo duży wskaźnik ocen negatywnych – mówi Maciej Tomaszewski, music  programmer z OPEN.FM – niespełna 40% respondentów zaznaczyło opcję „nie podoba mi się”. Badania wskazują, że publiczność nie ma nieograniczonej tolerancji na danego artystę.   Być może zbyt duża obecność w mediach sprawiła, że słuchaczom zwyczajnie znudziły się utwory  zespołu Feel.

Bardzo dobrze wypadły w badaniu: Monika Brodka, Ewa Farna i Kasia Cerekwica. Każda z wymienionych wokalistek zanotowała jedynie po 20% wskazań negatywnych. Zaskakująco dobrze  poradziła sobie również Edyta Bartosiewicz, kojarzona z latami dziewięćdziesiątymi. Może to oznaczać, że dobra muzyka broni się zawsze i w każdym pokoleniu.
Największą niespodzianką jest doskonały wynik utworu „Dzień dobry, kocham Cię” zespołu Strachy  na Lachy: podobnie jak Markowska i Bartosiewicz zespół otrzymał  60% wskazań pozytywnych.

fm

– Potwierdzałoby to tezę, że słuchacze wymagają od muzyki radiowej przede wszystkim rozrywki – mówi Maciej Tomaszewski z OPEN.FM – badania wykazały również, że młodzież nie docenia już rockowych dinozaurów, którzy traktowani są jako relikty niezrozumiałej przeszłości. W grupie wiekowej do 20 lat Budka Suflera otrzymała ponad 40% wskazań negatywnych.

Internauci nie lubią utworów Czesława i grupy Coma – co zaskakujące, źle w badaniu wypadli artyści, którzy sprzedali w minionym roku w Polsce najwięcej płyt, a ostatnio uhonorowani zostali Fryderykami. W odniesieniu do utworów grupy Coma, wskazania „nie podoba mi się” oraz „bardzo mi się nie podoba” wyniosły ponad 50%, choć jednocześnie odsetek opinii pozytywnych to ponad 30%. Muzyka rockowa ma więc zarówno zagorzałych zwolenników, jak i zdeklarowanych przeciwników. Najgorzej wypadła Nosowska i „Kto tam u ciebie jest” z płyty z piosenkami Agnieszki Osieckiej – ponad 60% wskazań negatywnych.

Przeczytaj także:   Jakie piosenki wybrałby Twój pies?

openfm-2Niski wynik w badaniu internetowym zanotowała kompozycja „Maszynka do świerkania” Czesława – podczas wspomnianej ceremonii wręczania Fryderyków uznana przez widzów za najlepszą piosenkę. Słuchacze OPEN.FM byli dla utworu surowi – otrzymał on 55% negatywnych opinii publiczności  do 20 roku życia,  45% u starszej.
Ciekawy jest fakt, że tak wysoka sprzedaż płyt zarówno Comy, jak i Czesława nie jest zasługą  żadnej z największych stacji ogólnopolskich (Zet, RMF), bowiem w przeciągu ostatnich 18 miesięcy ani jeden utwór wspomnianych wykonawców nie pojawił się na ich antenach (monitoring stacji przeprowadzony w dniach 01.01.2008 r. – 30.05.2009 r.).- mówi Rafał Sokalski, dyrektor programowy OPEN.FM –  Z  jednej strony jest to pocieszające, bowiem świadczy o tym, że można odnieść sukces w Polsce bez spektakularnych akcji medialnych, z drugiej potwierdza znany przez wszystkie stacje fakt, że utwory takich artystów słabo wypadają w testach muzycznych.

I na koniec ciekawostka: najmniej emocji wzbudza twórczość Reni Jusis. Oceniając jej utwory, słuchacze najczęściej zaznaczali opcję „jest  mi obojętny”.

www.open.fm

Udostępnij ten artykuł...

BLIK deklasuje konkurencję

Już niemal połowa Polaków płaci za zakupy w internecie BLIK-iem. To obecnie najczęściej wybierana forma płatności, której popularność od kilku lat sukcesywnie rośnie. To także jedna z ulubionych metod płatniczych Polaków – wynika z raportu Blue Media “Finanse Polaków w czasach postpandemicznych”. 46 proc. badanych płaci za zakupione przez internet przedmioty i usługi BLIKiem – […]

Udostępnij ten artykuł...

Healthcann: teraz pora na crowdfunding

Healthcann – wrocławska spółka biotechnologiczna – jest kolejną polską firmą związaną z rynkiem konopnym, która zapowiedziała pozyskanie inwestorów poprzez emisję crowdfundingową – zapisy na akcje w tej emisji ruszą za około miesiąc. Healthcann jest autorem międzynarodowego zgłoszenia patentowego technologii AdvanDrop. Obecnie prowadzi projekt badawczy (rekomendowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), który ma zrewolucjonizować biznes […]

Udostępnij ten artykuł...

Boostsite – nikogo nie udają, robią swoje i robią to dobrze

W pracy SEO-wców „Content is King” – tak było, jest i będzie. Nie ma co jednak ukrywać, że do pełni szczęścia, i sukcesu, potrzebne jest coś jeszcze – wielopoziomowa SEO-analiza. Są już ugruntowani globalni liderzy, którzy dopieszczają swoje narzędzia do optymalizacji SEO. Trudno jest obecnie zaistnieć z czymś nowym i zaskakującym na tym rynku. Ale, […]

Udostępnij ten artykuł...