01/02/2024

Kiedy wymienić sprzęt komputerowy w firmie na nowy?

Właściciele firm, które już od pewnego czasu funkcjonują na rynku, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że co kilka lat konieczna jest wymiana sprzętu komputerowego na nowy, ponieważ stare laptopy i komputery stacjonarne, które nie dysponują już odpowiednimi parametrami technicznymi odpowiadającymi obecnym potrzebom pracowników, mogą negatywnie wpływać na jakość ich pracy, a tym samym efektywność całego przedsiębiorstwa. Z tego powodu wymiana sprzętu IT to proces, który powinien być przeprowadzony w odpowiednim czasie, aby urządzenia te nie powodowały strat finansowych w firmie. Kiedy jednak wymienić sprzęt komputerowy na nowy? Podpowiadamy.

Jak często wymieniać sprzęt komputerowy w firmie na nowy?

Ze względu na to, że infrastruktura w firmie odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ nierzadko wpływa ona na jakość działania takiego podmiotu gospodarczego, warto jest od czasu do czasu, zmieniać urządzenia w miejscu pracy. Kiedy jednak jest dobry moment na wymianę komputerów w firmie? Specjaliści szacują, że średnia żywotność laptopa lub komputera PC nie przekracza 5 lat. Na okres ten duży wpływ ma technologia wykonania takich urządzeń, jednak już po trzech latach następuje ich częściowa degradacja. 

Wiele zależy także od wsparcia technicznego posiadanego sprzętu w zakresie oprogramowania. Zazwyczaj system operacyjny aktualizowany jest właśnie przez około 5 lat. Po tym czasie nawet jeżeli komputery są jeszcze w dobrym stanie technicznym, zazwyczaj większość przedsiębiorców decyduje się na kupno nowych urządzeń, a stare komputery przekazuje firmom, które oferują odkup sprzętu. Dzięki temu mogą liczyć na częściowy zwrot kosztów poniesionych na zakup poprzednich urządzeń, a dodatkowo nie muszą martwić się o utylizację tego sprzętu.

Kiedy wymienić sprzęt komputerowy w firmie na nowy?

W jakim momencie należy wymienić sprzęt komputerowy w firmie na nowy?

Warto obserwować swoich pracowników i odpowiadać na ich potrzeby również w zakresie oferowanego im sprzętu komputerowego. Bardzo często, mimo że laptopy lub komputery stacjonarne posiadają jeszcze wsparcie techniczne i są w dobrym stanie wizualnym, to jednak ich niewystarczające parametry techniczne w negatywny sposób wpływają na pracę osób zatrudnionych w firmie. Zbyt wolno działające komputery mogą utrudniać wykonywanie niektórych czynności służbowych, a co za tym idzie, zmniejszać wydajność pracy poszczególnych osób, co w końcowym rozrachunku negatywnie wpływa na funkcjonowanie firmy.

Co zrobić ze zużytym sprzętem komputerowym w firmie?

W kontekście wymiany sprzętu komputerowego w firmie na nowy często pojawia się pytanie dotyczące tego, co zrobić ze zużytymi laptopami czy komputerami. Przede wszystkim niezwykle istotne jest, aby usunąć z nich wszelkie dane firmowe i poufne. Takie zadanie warto powierzyć specjalistom, którzy oferują kompleksowe i trwałe usuwanie wszelkich danych zapisanych na dysku twardym. Ważne jest, by proces usuwania był potwierdzony odpowiednim dokumentem. Takie działania oferują m.in. biznesy zajmujące się odkupem sprzętu. Stare komputery można sprzedać nie tylko firmie, która zajmuje się odkupywaniem urządzeń tego typu, ale również pracownikom, a także przekazać sprzęt organizacjom charytatywnym.

(RED)