29/02/2016

Pewna energia pod ręką, czyli jak wybrać dobry Power Bank

Z racji posiadania wielu gadżetów elektronicznych coraz więcej osób decyduje się na zakup Power Banku. Czym się kierować przy wyborze tego typu sprzętów, aby produkt służył nam długo i nie uszkodził telefonu lub tabletu?

Power Bank jest dodatkowym źródłem energii w przypadku, gdy nie możemy skorzystać z innego źródła prądu. W urządzeniu znajduje się bateria litowo-jonowa lub litowo-polimerowa. Dzięki kompaktowej konstrukcji Power Banki zazwyczaj mieszczą się w kieszeni lub torebce, dzięki czemu można z nich korzystać praktycznie w każdym miejscu. Przyda się zatem wszystkim tym, którym zależy na działaniu urządzeń elektronicznych w każdej sytuacji.

Przemyśl swoje potrzeby
Planując zakup Power Banku powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się, w jakich okolicznościach będziemy używali urządzenia. Istotne znaczenie ma, czy będziemy go nosić codziennie, aby tylko nieco podładować telefon lub tablet, czy też zabieramy go w podróż, gdzie możemy przez kilka dni nie mieć dostępu do prądu. Ważne jest również, jakie sprzęty zamierzamy ładować za pomocą Power Banku. W przypadku tabletu korzystniejszy będzie zakup produktu o natężeniu 2A, przy mniejszych urządzeniach natomiast wystarczy 1A. Należy również zastanowić się, czy sprzęt będzie narażony na niesprzyjające warunki atmosferyczne lub mechaniczne uszkodzenia. Będzie to miało kluczowe znaczenie dla wyboru obudowy.

jak wybrać dobry Power Bank

Pojemność dostosowana do Ciebie
Jednym z kluczowych kryteriów wyboru Power Banku jest pojemność urządzenia mierzona w „mahach”. Warto dostosować ją do własnych potrzeb. Pojemności Power Banków wahają się od 2000 mAh do wartości nawet dziesięciokrotnie większej. Jeśli zamierzamy używać urządzenia jedynie do zasilenia np. telefonu na kilkadziesiąt minut, wystarczy minimalna pojemność. Gdy natomiast znaczenie dla nas ma całkowite naładowanie urządzenia warto poważnie rozważyć znacznie większe pojemności.

Trzeba pamiętać, że Power Banki mają straty energii, co oznacza, że podanej przez producenta pojemności nie da się w prosty sposób przeliczyć na liczbę możliwych naładowań. Przykładowo, posiadanie smartfonu z baterią o pojemności 2200 mAh i Power Banku o takiej samej pojemności wcale nie oznacza, że uda nam się całkowicie naładować telefon. Straty pojemności zależą w dużej mierze od jakości urządzenia. Tanie Power Banki o dużej pojemności zwykle posiadają straty rzędu nawet 50-60%. Przy urządzeniach od sprawdzonych producentów wartości te wynoszą najczęściej ok 10-15%.

Waga vs. pojemność
Duża pojemność Power Banku oznacza nie tylko możliwość kilkukrotnego ładowania elektronicznych gadżetów. Parametr ten wpływa również znacząco na wagę i rozmiar urządzenia. Warto o tym pamiętać zwłaszcza przy zakupie produktów mających towarzyszyć nam podczas podróży. Jest to istotne sczególnie przy długich, pieszych wędrówkach lub pakowaniu bagażu podręcznego, gdy każdy gram ma znaczenie.

jak wybrać dobry Power Bank

Zadbaj o bezpieczeństwo
Istotne przy wyborze Power Banku jest to, jakie znaczenie dla producenta ma bezpieczeństwo ładowanych urządzeń. Ważne jest, aby wybrany produkt posiadał zabezpieczenie przed zwarciem, przeładowaniem, przegrzaniem, a także zbyt wysokim lub niskim napięciem. Tego typu mechanizmów zazwyczaj brakuje w tanich, niskiej jakości Power Bankach.

Uniwersalność ma znaczenie
Inną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, są możliwości korzystania z produktu. Warto wybrać urządzenia, które posiadają najbardziej popularne na świecie złącza microUSB i USB – pozwoli to na korzystanie z Power Banku bez konieczności sięgania po adapter. Znaczenie ma również liczba portów. – Kupując Power Bank o większej pojemności warto zdecydować się na taki, który posiada dwa złącza USB. Pozwoli to na ładowanie dwóch urządzeń elektronicznych jednocześnie. Jest to szczególnie ważne, gdy obydwu rozładowanych sprzętów potrzebujemy możliwie najszybciejmówi Agnieszka Medoń z GP Battery Polska.

(RED)