23/07/2009

Pojemność dysków twardych a pamięć masowa – raport EPA Systemy i Synology

Firmy EPA Systemy i Synology przeanalizowały pojemność dysków twardych w komputerach przenośnych, dostępnych w cenie z przedziału 2,5 – 3 tys. PLN i oferowanych przez trzy najpopularniejsze polskie sklepy internetowe. Wyniki zestawione zostały z możliwościami domowych i biznesowych dysków sieciowych firmy Synology.

Z roku na rok ilość gromadzonych informacji i danych gwałtownie rośnie. Z jednej strony pojawia się problem zbyt małej pojemności dysków instalowanych w komputerach, z drugiej konieczność archiwizowania plików i wykonywania kopii bezpieczeństwa.

Pojemności dysków twardych w typowych komputerach przenośnych w cenie 2,5 – 3 tys. złotych (dane z lipca 2009 r., na podstawie oferty trzech czołowych polskich sklepów internetowych) kształtują się następująco:

 • przedział > 60 GB do 120 GB – aż 9 proc. laptopów
 • przedział >120 GB do 250 GB – 66 proc. oferowanych urządzeń
 • przedział > 250 GB do 320 GB – tylko 25 proc. komputerów przenośnych

Dostępne miejsce na dysku pomniejszają dane systemu operacyjnego. Przykładowo, w półrocznym notebooku sam tylko katalog Windows (system Vista Business) potrafi zajmować nawet 14 GB pojemności naszego ‘twardziela’. Firma EMC Corporation podała informację, że na całym świecie utworzono w 2008 roku 3 892 179 868 480 350 000 000 (3 tryliardy 892 tryliony 179 biliardów 868 bilionów 480 miliardów 350 milionów) nowych bitów danych o szacunkowej objętości 487 miliardów GB. Natomiast najnowsze badania firmy IDC dowodzą, że mimo gorszej koniunktury ekonomicznej dynamika cyfrowego świata i przyrostu danych będzie postępować.

Synology DS109j

Magazynowanie danych na dyskach twardych oraz sieciowych – możliwości:

Maksymalna liczba zdjęć cyfrowych

 • Dysk 80 GB: 22 800
 • Dysk 250 GB: 71 400
 • Dysk 1 TB: 285 700
 • Dysk sieciowy 4 TB: 1 142 000

Uwagi: 6 Mpx; format jpeg; przyjęto 3,5 MB/zdjęcie

Maksymalna liczba godzin video w jakości HD

 • Dysk 80 GB: 9 godz.
 • Dysk 250 GB: 30 godz.
 • Dysk 1 TB: 120 godz.
 • Dysk sieciowy 4 TB:  480 godz.

Uwagi: 720p LUB 1080i; przyjęto 8,3 GB/h

Maksymalna liczba godzin video w jakości DV

 • Dysk 80 GB: 6 godz.
 • Dysk 250 GB: 19 godz.
 • Dysk 1 TB: 76 godz.
 • Dysk sieciowy 4 TB: 300 godz.

Uwagi: MiniDV, DVCAM, DVC-Pro; przyjęto 13 GB/h

Przeczytaj także:   Dyktafon iRiver VR1

Maksymalna liczba utworów w jakości CD

 • Dysk 80 GB: 2 000
 • Dysk 250 GB: 6 200
 • Dysk 1 TB: 25 000
 • Dysk sieciowy 4 TB: 100 000

Uwagi: przyjęto 4 min/nagranie, przy kompresji 1:1

Liczba zdjęć, filmów i piosenek, które mogą być przechowywane na dysku twardym służą wyłącznie jako ilustracja tematu. Wyniki mogą się różnić w zależności od rozmiaru plików, ich formatów, używanego oprogramowania i innych czynników.

Alternatywą dla „bolesnego” kasowania zbiorów lub kopiowania ich na utrudniające utrzymanie porządku i nietrwałe płyty CD lub DVD są dyski sieciowe. Nie istnieje szybszy ani łatwiejszy sposób na pracę w biurze czy rozrywkę w domu niż technologia oparta na dysku twardym. Bez względu na to, czy używany jest komputer PC, magnetowid cyfrowy, centrum multimedialne, urządzenie przenośne lub konsola do gier, większa pojemność oznacza po pierwsze więcej możliwości, po drugie mniej czasu poświęconego na administrowanie zasobami. W porównaniu do dysków zewnętrznych, podłączanych za pomocą USB, dyski sieciowe oferują zazwyczaj większą pojemność oraz udostępniają dane wszystkim komputerom podłączonym do sieci, także przez Internet.

Synology DS209+

Sieciowe pamięci masowe uznawane są za najbezpieczniejszy, najbardziej uniwersalny sposób na centralizację i zarządzanie danymi w postaci cyfrowej odtwarzanymi na komputerach, w centrach rozrywki i w telewizorach. Podstawową funkcją serwerów plików jest gromadzenie, udostępnianie i archiwizacja danych, jednak współczesne urządzenia tego typu potrafią znacznie więcej. Mogą pracować m.in. jako serwer www, ftp, serwer pocztowy i stacja multimedialna. Pozwalają na uzyskanie dostępu, ochronę i udostępnianie najcenniejszych zdjęć oraz filmów wideo przez Internet, dzięki czemu nasi bliscy i znajomi mają do nich dostęp niemal z każdego miejsca na świecie.

obrazek-36

Wybrane, dostępne w Polsce sieciowe serwery plików Synology – pojemność podana na przykładzie zastosowania dysków twardych o pojemności 2 TB i nie korzystania z trybów RAID.

Synology DS509+

Użytkownikom dysków  sieciowych obce są problemy właścicieli przeciętnych laptopów z dyskami o pojemności 250 GB, którzy uwieczniając kamerą DV np. swoje pociechy, w łącznej liczbie 60 minut wideo tygodniowo już w drugim kwartale filmowania, z uwagi na brak miejsca na dysku w komputerze  zmuszeni są do archiwizacji nagrań na zewnętrznych nośnikach.

Podsumowując, zewnętrzny sieciowy dysk zapewnia możliwość gromadzenia, zarządzania i udostępniania programów, plików audio, obrazów i filmów w ilościach, których próżno szukać w popularnych urządzenia przenośnych takich jak laptopy.

Przeczytaj także:   Popcorn Hour od EPA Systemy

Sugerowane ceny dysków sieciowych Synology:

 • DS109j: 599 PLN + VAT
 • DS209+ II: 1890 PLN + VAT
 • DS509+: 3690 PLN + VAT
Udostępnij ten artykuł...

BLIK deklasuje konkurencję

Już niemal połowa Polaków płaci za zakupy w internecie BLIK-iem. To obecnie najczęściej wybierana forma płatności, której popularność od kilku lat sukcesywnie rośnie. To także jedna z ulubionych metod płatniczych Polaków – wynika z raportu Blue Media “Finanse Polaków w czasach postpandemicznych”. 46 proc. badanych płaci za zakupione przez internet przedmioty i usługi BLIKiem – […]

Udostępnij ten artykuł...

Healthcann: teraz pora na crowdfunding

Healthcann – wrocławska spółka biotechnologiczna – jest kolejną polską firmą związaną z rynkiem konopnym, która zapowiedziała pozyskanie inwestorów poprzez emisję crowdfundingową – zapisy na akcje w tej emisji ruszą za około miesiąc. Healthcann jest autorem międzynarodowego zgłoszenia patentowego technologii AdvanDrop. Obecnie prowadzi projekt badawczy (rekomendowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), który ma zrewolucjonizować biznes […]

Udostępnij ten artykuł...

Boostsite – nikogo nie udają, robią swoje i robią to dobrze

W pracy SEO-wców „Content is King” – tak było, jest i będzie. Nie ma co jednak ukrywać, że do pełni szczęścia, i sukcesu, potrzebne jest coś jeszcze – wielopoziomowa SEO-analiza. Są już ugruntowani globalni liderzy, którzy dopieszczają swoje narzędzia do optymalizacji SEO. Trudno jest obecnie zaistnieć z czymś nowym i zaskakującym na tym rynku. Ale, […]

Udostępnij ten artykuł...