22/04/2020

Proste sposoby na ochronę prywatności w sieci

W czasach internetu i wszechobecnych mediów społecznościowych bardzo trudno jest zachować prywatność. Cała nasza aktywność online może być rejestrowana i analizowana, a cenne dane utracone. Dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w internecie. Oto kilka sposobów, aby chronić swoją prywatność w sieci.

Proste sposoby na ochronę prywatności w sieci

Chroń konto hasłem

Ustawiając hasło do konta warto pamiętać o tym, aby było ono jak najsilniejsze i jak najbardziej skomplikowane, aby trudno było je odgadnąć. Tworząc hasło warto korzystać z cyfr czy znaków specjalnych. Do każdego konta najlepiej jest założyć inne hasło, aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko włamania na konto i utraty danych. Warto też zainstalować programy do zarządzania hasłami, takie jak np. menadżer Last pass czy KeePass, które pomogą nam bezpiecznie zachować hasło, gdyby zdarzyło nam się zapomnieć danych do logowania. Często hasło to jednak nie wszystko. W ramach możliwości warto swoje profile chronić dodatkową autoryzacją. Polega to na tym, że oprócz standardowego hasła podajemy jeszcze jedno dodatkowe. Najczęściej wygląda to w ten sposób, że po wpisaniu naszego hasła musimy podać kolejne, wysłane do nas np. SMS-em. Dwustopniowa autoryzacja często jest stosowana przez banki. Dzięki temu ktoś, kto będzie próbował dostać się do naszych danych, natknie się na przeszkodę nie do przejścia – telefon, który zawsze mamy przy sobie.

Korzystaj z bezpiecznego połączenia

W miarę możliwości warto korzystać tylko z domowej sieci wifi unikając sieci publicznych. Koniecznie trzeba się też upewnić, czy witryny internetowe, które otwieramy korzystają z bezpiecznego protokołu https. Może w tym pomóc wtyczka HTTPS Everywhere, dostępna dla internetowych przeglądarek, która będzie blokować niebezpieczne witryny. Korzystając np. z mediów społecznościowych warto też wyłączyć usługę lokalizacji. Dzięki temu trudniej będzie namierzyć telefon, ograniczy to też napływ maili o podejrzanej treści.

Szyfruj swoją obecność w sieci

Dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa w sieci będzie także korzystanie z serwera VPN do łączenia się z internetem. Komunikacja z siecią jest wtedy szyfrowana, a odwiedzane strony nie rejestrują IP, a jedynie adres serwera VPN, z którym wcześniej połączyliśmy się za pomocą szyfrowanego połączenia. Innym sposobem na zwiększenie poziomu prywatności jest skorzystanie z sieci Tor, dzięki której nie łączymy się z różnymi stronami i usługami bezpośrednio, ale za pośrednictwem szeregu dodatkowych połączeń pomiędzy tworzącymi sieć Tor serwerami, dość skutecznie maskującymi naszą tożsamość.

Przeczytaj także:   TP-LINK M7350 - bardzo mobilny router

Zabezpiecz swoje dane

Wyszukiwarki internetowe zbierają informacje o użytkownikach, każde wyszukiwanie zostaje zapamiętane i wpływa na korzystanie z wyszukiwarki w przyszłości. Google zbiera dane o swoich użytkownikach, co wpływa na lepsze i bardziej precyzyjne wyniki wyszukiwania, z drugiej jednak strony wyszukiwarka pozyskuje prywatne informacje na nasz temat. Aby tego uniknąć można skorzystać z alternatywnej przeglądarki DuckDuckGo, która zapewnia anonimowość. Nie będzie ona tak precyzyjna, ale za to bezpieczniejsza. Warto też rozważyć np. zainstalowanie dodatku Ghostery, który blokuje elementy strony, służące do śledzenia użytkowników. Można w ten sposób też zablokować np. przyciski „Lubię to!”, a nawet system komentarzy Disqus. Należy też odpowiednio chronić dysk komputera, który jest prawdziwą kopalnią naszych danych osobowych. Warto skorzystać z funkcji szyfrowania Bitlocker, VeraCrypt czy Cryptomatora, który zabezpieczy pliki w chmurze.

Otwieraj tylko bezpieczne emaile

Jednym z najczęstszych ataków na użytkowników sieci jest tzw. phishing, do którego wykorzystuje się złośliwe załączniki i linki w e-mailach, które na pozór wyglądają jak zwykłe maile. Aby tego uniknąć nie należy klikać na niepewne załączniki czy nieznane nam linki podane w mailu. Gdy dostajemy wiadomość z linkami niewiadomego pochodzenia, najlepiej jej w ogóle nie otwierać. Warto też co jakiś czas aktualizować oprogramowanie, a także obowiązkowo zainstalować program antywirusowy.

Nie ujawniaj prywatnych informacji

Najlepszy i najbardziej skuteczny sposób na zachowanie bezpieczeństwa w sieci to nieujawnianie swoich danych osobowych zwłaszcza w mediach społecznościowych. Jeśli publikujmy jakieś zdjęcie np. na Facebooku warto zwrócić uwagę, czy nie zawiera ono informacji wrażliwych czy elementów charakterystycznych, które umożliwią łatwą identyfikację użytkownika. Często się zdarza, że ktoś np. chcąc pochwalić się rezerwacją na wymarzone wakacje przy okazji ujawni np. datę urodzenia czy pesel. W celu zachowania maksymalnej ostrożności najlepiej nie wpisywać żadnych prywatnych danych osobowych w social mediach, a zostawić jedynie te, które są konieczne, aby z nich korzystać. Warto też zadbać o to, aby kamerka internetowa była wyłączona, a najlepiej zaklejona. W wielu modelach praca kamery jest wprawdzie sygnalizowana świecącą diodą, jednak naruszający naszą prywatność cyberprzestępcy potrafią wyłączyć to ostrzeżenie.

Sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa w sieci jest wiele, warto jednak byśmy sami także dbali o swoją prywatność i przede wszystkim dwa razy zastanawiali się nad treściami, które na swój temat udostępniamy w internecie.

Przeczytaj także:   Terminator Salvation z NVIDIA PhysX

Artykuł sponsorowany

Udostępnij ten artykuł...

Czy mamy rewolucję na rynku CBD?

Polska spółka biotechnologiczna z Wrocławia – Healthcann – została wyróżniona tytułem „Produkt roku” za m.in. pastylki do ssania CBD 10 mg marki Canaticann.  Pastylki powstały z wykorzystaniem autorskiej technologii AdvanDrop, która ma zrewolucjonizować efektywność dostarczania do organizmu związków z konopi, ale nie tylko. Opracowana i zgłoszona do międzynarodowej ochrony patentowej przez Healthcann technologia AdvanDrop, rozwiązuje […]

Udostępnij ten artykuł...

Software house. Jakie aplikacje stworzy dla biznesu?

Obserwujesz czasem swoich konkurentów biznesowych. Widzisz, że intensywnie inwestują w nowe oprogramowanie. Z jakichś powodów nie wystarczają im gotowe rozwiązania. Zamawiają swoje aplikacje w software house. A potem? Zaliczają skok jeśli chodzi o wzrost dochodów. Udostępnij ten artykuł…Przeczytaj także:   Microsoft Wireless Mobile Mouse 3500 Studio Series – edycja artystyczna

Udostępnij ten artykuł...

Internet domowy – co to takiego? Gdzie szukać ciekawych ofert od operatorów?

Wybór odpowiedniego dostawcy internetu to dla wielu osób kluczowa kwestia, szczególnie w domach jednorodzinnych na wsiach i obrzeżach miast. O ile w nieruchomości dostępny jest światłowód, o tyle sprawa się komplikuje kiedy możesz skorzystać wyłącznie z oferty internetu bezprzewodowego. Chcesz wiedzieć, jaki internet domowy sprawdza się najlepiej? Jak ominąć limity transferu danych? Podpowiadamy! Oferty internetu […]

Udostępnij ten artykuł...