10/08/2009

Rekord Guinnessa na paluszkach

Robot zasilany bateriami Panasonic EVOLTA pobił po raz kolejny Rekord Guinnessa. 6 sierpnia na torze we francuskim Le Mans w trakcie 24 godzin pokonał dystans 23,726 km, zasługując tym samym na wpis do Księgi Rekordów Guinnessa jako „najdłuższy dystans pokonany przez zasilany na baterie i sterowany zdalnie model samochodu”. To już drugi Rekord Guinnessa ustanowiony przez baterie EVOLTA, które po raz pierwszy zostały uznane za „Najdłużej działające alkaiczne baterie AA” w styczniu 2008 roku.

Nowym wyzwaniem dla robota zasilanego bateriami Panasonic był 24-godzinny wyścig wytrzymałościowy na Bugatti Circuit w Le Mans. Robot prowadzący trzykołowy rower, zasilany bateriami AA EVOLTA, podążając za wiązką promienia podczerwieni emitowaną z poprzedzającego go samochodu pokonał w trakcie 24 godzin dystans 5,6 okrążeń toru w Le Mans, czyli 23,726 km. Księga Rekordów Guinnessa uznała ten wyczyn za „najdłuższy dystans pokonany przez zasilany na baterie i sterowany zdalnie model samochodu”. Robot, mierzący 30 (długość) x 20 (szerokość) x 20 (poziom) cm licząc z kołami, został zaprojektowany przez renomowanego twórcę robotów – Tomataka Takahashi.

Wyścig na torze w Le Mans był drugim testem wytrzymałościowym dla tych baterii. Pierwszy test polegał na wspinaczce humanoidalnego robota po linie o długości 530,4 m zwieszonej ze skały w Wielkim Kanionie w Kolorado. Wspinaczka zajęła robotowi EVOLTA 6 godzin i 46 minut.

Baterie EVOLTA posiadają długi okres przydatności wynoszący do 10 lat. Występują w czterech następujących typach: AA, AAA, C i D.. W ubiegłym roku w październiku w Japonii wprowadzona została także seria akumulatorów EVOLTA (AA, AAA).