25/04/2023

Acer ebii — rower elektryczny wspomagany sztuczną inteligencją

Acer podczas swojej corocznej konferencji NextAtAcer zaprezentował Acer ebii — rower elektryczny wspomagany sztuczną inteligencją. Rower Acer ebii wyróżnia się charakterystyczną modułową architekturą. Akumulator i system sterowania zostały umieszczone w jednej kompaktowej skrzynce sterującej. Ta konstrukcja sprawia, że ładowanie i przenoszenie akumulatora jest bardzo łatwe, konserwacja roweru staje się banalna, a wymiana poszczególnych elementów jest naprawdę wygodna.

Zestaw kołowy osadzony jest na jednostronnym widelcu. Korzysta on z wysoce wydajnego napędu o mocy 250/350 W z magistralą (szyną) CAN 48 V i o momencie obrotowym na poziomie 40 Nm. Parametry te przekładają się na jazdę wspomaganą z prędkością do 25 kilometrów na godzinę. Napęd można skierować na przednie koła, na wspornik, lub na tylne koła — odpowiednio do potrzeb i preferencji użytkownika.

rower acer ebii

Acer ebii – inteligentne funkcje i spersonalizowana jazda

Funkcja ebiiAssist wspomagana sztuczną inteligencją dostosowuje “działanie” roweru do siły pedałowania rowerzysty, warunków jazdy i do preferowanego poziomu wspomagania. Z czasem analizuje styl jazdy danego użytkownika jeszcze bardziej szczegółowo. Podczas jazdy system sterowania korzysta z potencjału AI, aby automatycznie dostosować mocy silnika do danej sytuacji, stawiając przede wszystkim na komfort.

Sztuczna inteligencja zastosowana w rowerze Acer ebii wykorzystuje również big data. Stale rozwija i usprawnia system sterowania roweru biorąc pod uwagę opinie użytkowników za pośrednictwem aplikacji ebiiGO. Użytkownik może połączyć swój telefon z rowerem przez Bluetooth, a następnie uruchomić ebiiGO. Dzięki temu może skorzystać np. z polecanych tras, sprawdzić czas pracy akumulatora, prędkość jazdy, ustawienia automatycznego odblokowania roweru i skorzystać z wielu innych funkcji.

Można również skorzystać z ebiiRide. To aplikacja współpracująca z ebiiAssist i monitorująca przebieg jazdy, aby zapewnić użytkownikowi, że nie zabraknie mu mocy, kiedy wyruszy w trasę. W aplikacji ebiiRide dostępne są trzy tryby: tryb Eco, zbalansowany tryb My ebii oraz tryb Boost, w ramach którego można regulować prędkość jazdy i moc silnika odpowiednio do aktualnych warunków i odległości do celu.

Długożywotny i wymienny akumulator

Rower Acer ebii jest wyposażony w wymienny akumulator, na którym można przejechać 110 km i który ładuje się do 100% w zaledwie 2,5 godziny. Nad bieżącym zużyciem energii czuwa zawsze AI, pomagając wydłużyć żywotność akumulatora i korzystać z roweru na co dzień jeszcze wydajniej. Zastosowany tu specjalny rozkład ogniw przekłada się na lepszą wydajność, ochronę przed rozładowaniem i wyższy poziom bezpieczeństwa.

Co ciekawe, akumulator można wyjąć ze skrzynki i wykorzystać go jako przenośną ładowarkę do innych urządzeń jako powerbank. Do akumulatora można przyczepić także ergonomicznie zaprojektowany uchwyt, aby móc wygodnie przenosić go ze sobą np. w podróży. Stan naładowania akumulatora można sprawdzić np. w aplikacji ebiiGO lub na inteligentnym wyświetlaczu LED na kierownicy, na którym pojawiają się też różne istotne komunikaty.

Rower ebii

Acer ebii – przyjemność i bezpieczeństwo

Rower Acer ebii jest wręcz naszpikowany nowoczesnymi rozwiązaniami z obszaru bezpieczeństwa. Światło przednie i tylne automatycznie włącza się w ciemności, a dodatkowe oświetlenie pod skrzynką sterującą zwiększa widoczność roweru podczas nocnej jazdy. Rower został również wyposażony w czujnik radarowy zamontowany pod siodełkiem, który ostrzega użytkownika o zbliżających się z tyłu pojazdach lub innych obiektach.

Lekka i atrakcyjna wizualnie forma

Kompaktowa rama roweru Acer ebii waży zaledwie 16 kg i jest wyjątkowo trwała. Została wykonana ze stopu aluminium, a jej konstrukcja jest zoptymalizowana pod kątem ergonomicznej i bezpiecznej jazdy. Gładkie krawędzie i chłodne, matowe wykończenie w kolorze białym nadają mu szyku, elegancji i nowoczesnej stylistyki. Półprzezroczysty reflektor to kolejny nowoczesny akcent. Z kolei wyświetlacz LED, umieszczony na środku kierownicy, wyświetla najistotniejsze informacje podczas jazdy.

Bezproblemowa konserwacja

Bezpowietrzne opony Acer ebii gwarantują bezpieczeństwo podczas jazdy z dużą prędkością. Są wykonane z kilku warstw pianki o różnej gęstości. Zaprojektowane z myślą o zrównoważonym rozwoju, zastosowane w ebii opony bezdętkowe są wykonane z materiałów nadających się w 100% do recyklingu. Rower charakteryzuje się też wysoką wytrzymałością, na którą składa się też nierdzewny napęd paskowy z włókna węglowego, który nie wymaga smarowania na potrzeby konserwacji.

Rower Acer ebii będzie dostępny we wrześniu, a jego cena będzie zaczynać się od 1999 EUR.