04/07/2024

biocertiX, czyli certyfikowany podpis biometryczny

Asseco, Samsung i Xtension wprowadzają nową usługę, certyfikowany podpis biometryczny – biocertiX. To system do składania podpisu własnoręcznego na tablecie Samsung za pomocą rysika, przy wykorzystaniu oprogramowania Xtension rejestrującego i szyfrującego dane biometryczne.

Wiarygodność procesu zapewniają kwalifikowane usługi zaufania Asseco: pieczęć elektroniczna i znacznik czasu oraz sprzętowy moduł depozytu klucza chroniącego dane biometryczne. Dane te są zaszyfrowane i powiązane z konkretnym podpisem. Mogą być ujawnione jedynie biegłemu z zakresu grafologii na podstawie decyzji sądu.

biocertiX, czyli certyfikowany podpis biometryczny

biocertiX zbiera unikalne dane biometryczne

biocertiX zbiera unikalne dane biometryczne osoby składającej podpis, takie jak: charakterystyka pisma odręcznego, siła nacisku rysika na ekran czy szybkość pisma. Następnie, poprzez odpowiednie algorytmy kryptograficzne, wiąże te informacje z podpisywaną treścią.

Dzięki temu użytkownik zyskuje pewność, że jego podpis nie będzie przez nikogo podrobiony. Dodatkowo, w podpisanym dokumencie, system umieszcza informacje, które w przyszłości pozwolą potwierdzić nie tylko tożsamość podpisującego, ale również czas złożenia podpisu i poprawność przeprowadzonego procesu.

biocertiX – najbezpieczniejszy podpis biometryczny

Zastosowana technologia i zabezpieczenia gwarantują, że treść e-dokumentu jest integralnie połączona ze złożonym podpisem, przez co zmiana jego treści jest niemożliwa. Dane biometryczne nie mogą zostać podmienione, przechwycone i wykorzystane przez potencjalnych oszustów.

Bezpieczeństwo biocertiX potwierdza międzynarodowy certyfikat zgodności ze standardem Common Criteria (CC). Standard ten określa zestaw wymagań, zaleceń i wytycznych umożliwiających ocenę danego rozwiązania pod kątem bezpieczeństwa informacji.

Jest on wydawany dla rozwiązań wspierających usługi o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa procesów gospodarczych i publicznych. Certyfikat CC jest przyznawany po przejściu szczegółowych testów i rygorystycznego audytu przeprowadzanych przez akredytowane jednostki badawcze i certyfikujące, a jego uzyskanie może trwać nawet kilka lat.