16/02/2015

Polski startup zaprezentował światu RoboCORE – „Serce robotów”

Polski start-up technologiczny Husarion zaprezentował swój innowacyjny projekt o nazwie RoboCORE w największym serwisie crowdfundingowym świata: Kickstarter.com. „Serce robotów” to bogata w funkcje platforma pozwalająca entuzjastom i firmom tworzenie zarówno prostych, jak i profesjonalnych robotów bez specjalistycznej wiedzy i dużych nakładów finansowych. Aby rozpocząć produkcję, Polacy potrzebują zebrać 50 000 dolarów. Przez najbliższe 25 dni kampanię można śledzić i wspierać na oficjalnej stronie projektu w serwisie Kickstarter.com.

Bardzo wysokie koszty projektowania i produkcji podzespołów sprawiają, że roboty wykorzystywane są obecnie głównie w wojsku i przemyśle. Robotyka konsumencka nie miała dotychczas szans, by się upowszechnić, ale mamy pomysł, jak to zmienić. Chcemy udostępnić szerokiemu audytorium gotowe moduły pozwalające na tworzenie niedrogich robotów o dużych możliwościachmówi Dominik Nowak, CEO Husarion.

Polski start-up zaprezentował światu RoboCORE – „Serce robotów”

Rynek robotyki konsumenckiej ma przed sobą olbrzymie perspektywy rozwoju. W raporcie Business Insider Intelligence czytamy, że do końca 2019 roku jego wartość może przekroczyć 1,5 miliarda dolarów. Analitycy przewidują ponadto, że rynek ten będzie rozwijać się w tempie 17% rocznie, czyli siedem razy szybciej niż rynek robotów przemysłowych.

Każdy robot składa się z trzech elementów: elektroniki, oprogramowania i mechaniki. RoboCORE to połączenie elektroniki i oprogramowania w zgrabnej obudowie o kształcie przypominającym anatomiczne serce. Urządzenie oferuje funkcjonalności niedostępne w innych systemach robotyki, takie jak sterowanie i programowanie z dowolnego miejsca na świecie czy strumieniowanie audio/wideo przez Internet. Rozbudowane peryferia, wydajny procesor i intuicyjne oprogramowanie sprawiają, że wyobraźnia użytkownika RoboCORE twórcy nie napotyka szybko na swoje granice.

Dzięki urządzeniu stworzenie prostego robota zajmuje osobom z podstawową wiedzą programistyczną od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Do budowy prostych robotów do zdalnej obecności (tzw. roboty telepresence) z wykorzystaniem modułów RoboCORE można wykorzystać nieużywane, kurzące się w szufladach smartfony i tablety, by następnie za pomocą Wi-Fi lub sieci komórkowej (3G, LTE) połączyć gotową konstrukcję z aplikacją w chmurze.

Polski start-up zaprezentował światu RoboCORE – „Serce robotów”Polski start-up zaprezentował światu RoboCORE – „Serce robotów”Polski start-up zaprezentował światu RoboCORE – „Serce robotów”

Działająca w modelu chmury aplikacja RoboCORE stanowi centrum zarządzania wszystkimi robotami, jakimi dysponuje użytkownik. Można zalogować się do niej przez przeglądarkę internetową, a następnie z jej poziomu z dowolnej lokalizacji programować robota, sterować nim czy udostępnić projekt znajomym.

Wierzymy, że współczesna robotyka konsumencka jest na tym samym etapie co przemysł komputerowy pod koniec lat 70. Wtedy niewiele osób doceniało młodych pasjonatów elektroniki, takich jak Bill Gates czy Steve Jobs; teraz podobnie jest z twórcami robotów. Stworzyliśmy RoboCORE bo wiemy, że świat znajduje się w przededniu kolejnej rewolucji technologicznej. Każdy ma już swój personalny komputer – nadszedł czas na pierwsze personalne roboty. Mamy nadzieję, że społeczność Kickstartera ciepło przyjmie nasz projekt i liczymy, że będzie skłonna wesprzeć go ze swoich środkówmówi Radosław Jarema, CTO Husarion.

(RED)