18/10/2016

Smartwatch – komfortowe wsparcie telefonu

Czy warto kupić smartwatch? A jeśli tak, to może warto zainwestować w model wyposażony w Android Wear? Który model wybrać? Jakie funkcje oferuje taki inteligentny zegarek?

Często wyjęcie dzwoniącego telefonu z kieszeni spodni czy damskiej torebki  jest niewygodne, utrudnione, a nawet niemożliwe. Wtedy przydaje się smartwatch, który pokazuje wszystkie powiadomienia na wyświetlaczu. Okazuje się, że ten modny gadżet jest naprawdę bardzo przydatny.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli inteligentnych zegarków w przedziale cenowym od 200 do, nawet ponad 1000 zł. Modele wyposażone w Android Wear są kompatybilne z większością smartfonów z systemem Android. Te wyposażone we własny system mogą współpracować tylko z konkretnymi telefonami.

Czy warto kupić smartwatch?

Smartwatch, czyli inteligentny zegarek, to jeden z wielu dostępnych na rynku gadżetów. Jest on na stałe połączony i zsynchronizowany ze smartfonem. Jego wielką zaletą jest wygoda użytkowania. Nie trzeba sięgać do kieszeni czy torebki, żeby sprawdzić coś w telefonie. Można to zrobić za pomocą zegarka. Jest to wygodne zwłaszcza zimą, ponieważ nie trzeba wtedy zdejmować rękawiczek. Jest to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą, by zegarek oprócz wskazywania godziny, pełnił wiele innych funkcji.

smartwatch

Tak jak współczesne telefony nie służą tylko do dzwonienia, tak i nowoczesne zegarki nie służą tylko do wskazywania godziny i daty. Jeśli ktoś jest geekiem, lubi nowinki technologiczne, to na pewno smartwatch jest gadżetem dla niego lub dla niej. Smartwatch nie jest ponadczasowy jak klasyczny zegarek, bo – tak jak w przypadku smartfonów, tak i w jego przypadku ciągle będą pojawiać się nowe i lepsze modele.

Smartwatch z Android Wear

Na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli inteligentnych zegarków wyposażonych w system Android Wear współpracujących ze smartfonami z Androidem 4.3 lub nowszym. Wszystkie modele wyposażone w ten system mają podobne funkcje i układ interfejsu programowego. Przed zakupem można sprawdzić czy konkretny smartfon jest z nim kompatybilny. Podstawowe aplikacje dostępne w takich modelach to: kalendarz, notatnik, wyszukiwanie czy nawigacja. Większość modeli można obsługiwać głosowo, ale Android Wear nie ma polskiej wersji językowej. Komendy obsługuje tylko w angielskim, ale wiadomości mogą być dyktowane po polsku.

Smartwatche mają zazwyczaj od kilku do kilkunastu cyferblatów, a w tych wyposażonych w Android Wear można zainstalować dodatkowe. Można także instalować dodatkowe aplikacje, których jest coraz więcej. Za najciekawsze modele z tym systemem uznano: SmartWatch 3, LG G Watch R, Asus ZenWatch oraz Motorolę Moto 360.

Przegląd modeli wyposażonych w Android Wear

Asus ZenWatch jest to najtańszy (cena ok. 650 zł) model. Jest wyposażony w 1,63-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 320×320 pikseli, procesor 1,2 GHz, 512 MB pamięci RAM i 4 GB pamięci wewnętrznej. Dodatkowo posiada czujnik tętna i akcelerometr. Obraz na ekranie jest dobrze widoczny nawet w pełnym słońcu. Ma 7 różnych cyferblatów. Można w nim instalować dodatkowe aplikacje. Z wyglądu jest nowocześnie stylowy, nawet bardziej niż droższy Sony Smartwatch 3. Ma skórzany pasek i metalową kopertę.

Motorola Moto 360 to model wyposażony w 1 GHz procesor, 512 MB RAM-u, 4 GB na dysku flash. Nie posiada wyświetlacza AMOLED, lecz matrycę IPS. To powoduje, że obraz na ekranie nie jest dobrze widoczny w słońcu. Niestety czas pracy baterii jest dość krótki. Dodatkowe funkcje to: czujnik tętna, krokomierz, stoper, nawigacja, podgląd kalendarza. Ma stylowy cyferblat, skórzany pasek i metalową kopertę odporną na kurz i wodę do głębokości 1 m. Wyglądem bardzo przypomina tradycyjny zegarek, także dzięki zamontowanemu z boku okrągłemu przyciskowi. Uważany jest za jeden z najładniejszych modeli.

LG G Watch R ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny (ok. 1000 zł). Ma okrągły ekran w technologii OLED, więc obraz jest dobrze widoczny nawet w słońcu. Ma też specjalny tryb pracy w pełnym słońcu. Dostosowuje sam podświetlenie ekranu do warunków zewnętrznych. Jedno ładowanie starcza na dwa dni, co jest dużym plusem. Ma metalową kopertę z koronką, która jest dodatkowym przyciskiem. Bardzo przypomina tradycyjny zegarek.

Samsung Gear S to najbardziej autonomiczny model wyposażony w system Tizen oraz czytnik kart SIM. Smartfon jest potrzebny tylko do pierwszego włączenia smartwatcha i konfiguracji. Zegarek ten działa niezależnie od telefonu. Jest też największy spośród innych modeli tego typu. Ma wygięty 2-calowy ekran SuperAMOLED w rozdzielczości 360×480 pikseli. Koperta jest prostokątna, bardzo cienka i wykonana z metalu. Jest wodoszczelna. Model ten w ogóle nie przypomina tradycyjnego zegarka. Jest to futurystycznie wyglądająca opaska. Urządzenie samo dostosowuje jasność ekranu do panujących warunków. Z kolei w nocy dzięki minimalnemu podświetleniu ekran nie razi w oczy. Jego wadą jest konieczność codziennego ładowania.

Dostępne funkcje

Smartwatche mają szereg przydatnych funkcji:

  • połączenia i lista połączeń

Zegarek ma dostęp do listy połączeń, a numery, które nie są zapisane w książce telefonicznej można wybierać na cyferblacie.

  • powiadomienia

Smartwatch pokazuje wszystkie przychodzące powiadomienia (o smsach, innych wiadomościach, postach na Facebooku, e-mailach itd.)

  • kontakty

Zegarek wywołuje kontakty z telefonu, ale gdy jest potrzeba, można uruchomić połączenie bezpośrednio.

  • ulubione kontakty

By wybrać ulubiony kontakt, wystarczy kilka razy przeciągnąć po ekranie.

  • aplikacje

Można instalować aplikacje dodatkowe rozszerzające funkcjonalność zegarka.

  • ekran startowy

Ekran zegarka można zmieniać dowolnie. Jeśli telefon jest podłączony, wyświetla również pogodę.

Smartwatche w atrakcyjnych cenach można kupić w sklepie: https://www.redcoon.pl/rc-wearablessmartwatche.

 

Artykuł promowany