24/11/2021

Co to jest scrum i jakie są role w zespole scrumowym?

Stałe monitorowanie efektów pracy, transparentność postępów i konsekwentne wyciąganie wniosków z popełnionych błędów – właśnie takie efekty może zapewnić sprawnie działający zespół scrumowy. Jak jest zorganizowany i jakie role pełnią w nim poszczególni członkowie? Sprawdź!

Scrum – co to jest i jak działa?

Ujmując sprawę najprościej – scrum to sposób tworzenia projektu z niewielkich elementów, składających się na całość. Każdy etap dokładania pojedynczej cegiełki nazywa się Sprintem. Co ważne, zespół scrumowy jest samowystarczalny – wszyscy jego członkowie zapewniają stabilny rozwój, zarządzanie procesem i naprawę powstałych problemów. Jeśli słyszysz scrum i zastanawiasz się, co to jest, pamiętaj o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Scrum musi być konsekwentnie prowadzony od początku do końca, by mógł przynosić zamierzony efekt. Bez tego nie ma szans na oczekiwane zyski.

Role scrum – kto jest kim?

Kluczem do prawidłowego funkcjonowania scrum jest drużyna. Taki zespół składa się z:

 • Deweloperów;
 • Product Ownera;
 • Scrum Mastera.

Każdy z nich ma do wykonania swoje zadania, które składają się na powodzenie pojedynczych sprintów. Realizują zadania pozostawiane ich kompetencjom, ale grają zawsze do jednej bramki.

Developerzy – jaką rolę pełnią w zespole scrumowym?

Zacznijmy od zespołu deweloperów. To oni biorą na siebie wszystko, co niezbędne do tworzenia gotowych etapów produktu. Role tej części scrum teamu to:

 • analiza
 • testy
 • programowanie
 • projektowanie

Kompetencje całego zespołu muszą być zupełne – nie ma tu miejsca na braki w umiejętnościach. Ważna jest również stabilność funkcjonowania zespołu. Wiadomo, że takie sprawy jak choroba lub nagłe sprawy zdarzają się każdemu, ale w przypadku tak dużej zespołowości, niespodziewana i długotrwała nieobecność jednego z członków teamu może zaburzyć przebieg sprintu. Przyjmuje się zmiany pracowników scrum teamu tylko pomiędzy kolejnymi etapami tworzenia wersji produktu.

Product Owner – obowiązki i wymagania

To nikt inny jak Właściciel Projektu. To od niego wszystko się zaczyna i on ma decydujący głos w każdym sprincie. Product Owner ma obowiązki polegające na ustalaniu priorytetów i nadawaniu kształtu poszczególnym etapom. Dzięki temu Scrum Team wie, na czym powinien się skupić w poszczególnych momentach pracy nad projektem. Product Owner skupia się nie tylko na zespole, ale też jest w stałym kontakcie z inwestorami, klientami i użytkownikami produktu. Chociaż jest głową projektu, nie jest indywidualistą (a przynajmniej nie powinien nim być). Jeśli interesuje Cię bardziej rola Product Ownera i jego obowiązki, polecamy artykuł: https://inwedo.com/product-owner-the-one-who-controls-the-chaos/.

Scrum Master – co to znaczy i czym się zajmuje?

Scrum Master wie co to współpraca. Jest dobrym duchem zespołu i neutralnym łącznikiem między Scrum Teamem a Product Ownerem. Dodatkowo SC odpowiada za transparentność powstałych trudności, podpowiada rozwiązania, pomaga nawiązywać i utrzymywać zdrowe relacje. Zwykle na samym początku swojej pracy działa z zespołem. Stara się zachować obiektywizm i nie ingerować w sprawy spoza jego kompetencji. Chociaż może nie przyjmować na siebie technicznych aspektów projektu, bierze na siebie odpowiedzialność za jego powstanie.

Dlaczego scrum jest tak praktyczny?

Dzielenie produktu na poszczególne etapy powstawania jest naturalny dla wielu modeli funkcjonowania biznesu. Jednak scrum pozwala na pełną kontrolę i przejrzystość podejmowanych działań. Co więcej, każdy kolejny sprint pozwala uzyskać funkcjonalny produkt, więc ewentualna porażka cofa zespół tylko o jeden etap. Rolą scrum jest maksymalizacja efektywności teamu dzięki pełnej kontroli nad poszczególnymi etapami prac. W ten sposób cele stawiane przez PO są realizowane zgodnie z planem.

Dlaczego scrum może być wyzwaniem?

Do wdrożenia metodyki scrum potrzebne są:

 • odpowiedzialność
 • transparentność działań
 • szczerość
 • dobra komunikacja
 • wywiązywanie się ze swojej roli
 • dbałość o niuanse
 • dyscyplina

Samo przyjrzenie się tej liście wskazuje, dlaczego nie w każdej firmie jest miejsce na wprowadzenie scrum. To proste – nie wszyscy są gotowi na szczerą wymianę spostrzeżeń, pracę nad własnymi błędami i pełną szczerość. W zespole scrumowym nie ma miejsca na koloryzowanie – jeśli coś nie działa, jak trzeba, to po prostu nie działa. Dlatego wdrożenie scrum jest dla niektórych zupełnie nie do przeskoczenia. Czy ty jesteś w stanie działać w ten sposób?

Artykuł partnerski