25/05/2009

Lustrzanki cyfrowe Sony α z pełnym zestawem funkcji

Firma Sony powiększyła swoją rodzinę lustrzanek o trzy nowe, łatwe w obsłudze modele: α230, α330 i α380. Dzięki nim użycie zaawansowanych funkcji do osiągnięcia imponującej jakości obrazu jest obecnie naprawdę łatwe.

Wszystkie trzy aparaty zaprojektowano z myślą o wygodzie użycia. Model α230 ma być najlżejszą na świecie lustrzanką cyfrową wyposażoną w zintegrowany z korpusem stabilizator obrazu. Dzięki niewielkim wymiarom z łatwością mieści się do torby spakowanej na krótszą lub dłuższą wyprawę, a po dotarciu na miejsce umożliwia wykonywanie świetnych zdjęć. Nowe rozplanowanie elementów sterujących i mniejsza liczba przycisków sprawiają, że aparat nie onieśmieli i nie speszy swoimi możliwościami nawet osób, które dotąd nie fotografowały lustrzanką.

230
Kto nie czuje się pewnie wśród specjalistycznych nazw i terminów, może skorzystać z nowego, przyjaznego systemu obsługi wyświetlanego na jasnym, czytelnym, 2,7-calowym ekranie LCD. Sześć trybów tematycznych umożliwia dostosowanie ustawień do określonych warunków fotografowania, a system pomocy ekranowej objaśnia dokonany wybór i demonstruje uzyskiwany wynik na przykładowym zdjęciu. Początkującym użytkownikom czasem trudno zrozumieć zależność między czasem otwarcia migawki a przysłoną. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nowy wyświetlacz graficzny, który w czytelny sposób pokazuje, jak wybrane ustawienia ekspozycji wpłyną na końcowy obraz. Łatwa obsługa i małe wymiary najnowszych modeli z rodziny α nie wpływają na obniżenie jakości obrazu, wolniejsze działanie czy ograniczenie zestawu twórczych narzędzi.

330

Aparaty α330 i α380 mają funkcję Quick AF Live View – jedyny w swoim rodzaju system łączący zalety podglądu na żywo z dużą szybkością i dokładnością działania autofokusa, nawet w przypadku poruszających się obiektów. W efekcie użytkownik może aktywnie śledzić, co dzieje się dookoła, i dokumentować to na zdjęciach. Dodatkowym ułatwieniem przy komponowaniu ujęć w dziennym świetle jest jeszcze jaśniejszy, czytelny, 2,7-calowy ekran LCD, który można odchylać (z wyjątkiem modelu α230) w górę i w dół.

Jakość obrazu jest zasługą przetwornika CCD o rozmiarze APS-C, który ściśle współdziała ze stosowanym także w innych lustrzankach α procesorem obrazu BIONZ. Połączenie tych dwóch elementów owocuje czystym, szczegółowych obrazem z niskim poziomem szumów, nawet przy fotografowaniu z ręki. Duża wydajność procesora BIONZ ma także zasadnicze znaczenie dla szybkości działania nowych aparatów i umożliwia wykonywanie zdjęć seryjnych z maksymalną szybkością 2,5 kl/s (2 kl/s w trybie podglądu na żywo – tylko α330 i α380). Nowy tryb samowyzwalacza pozwala na zarejestrowanie szybkiej serii złożonej z 3 lub 5 obrazów. Dzięki niemu maleje ryzyko, że zdjęcie portretowe lub grupowe nie uda się z tak błahego powodu, jak mrugnięcie oczami przez fotografowaną osobę akurat w chwili robienia zdjęcia.

Przeczytaj także:   Stylowo z Jalou

380

fot. Sony

Podobnie jak wszystkie pozostałe modele α, nowe aparaty są wyposażone w wewnętrzny stabilizator obrazu SteadyShot™ INSIDE, który kompensuje drgania aparatu przy zdjęciach z ręki. Jego ogromną zaletą jest współpraca z każdym obiektywem z rodziny α. Aby zdjęcia wyglądały jeszcze lepiej, udoskonalony system optymalizacji zakresu dynamicznego D-Range Optimizer koryguje poziomy ekspozycji w scenach z bardzo mocnymi światłami i głębokimi cieniami. Efekty w postaci pięknego, zrównoważonego naświetlenia dobrze widać zwłaszcza w trudnych warunkach, na przykład przy zdjęciach pod światło.

multum

fot. Sony

Każdy nowy model α można podłączyć do telewizora HD ready, aby następnie oglądać szczegółowe zdjęcia na dużym ekranie, a funkcja PhotoTV HD dodatkowo poprawia wygląd fotografii na kompatybilnym telewizorze BRAVIA™. Nowością w rodzinie α jest zgodność z technologią BRAVIA™ Sync. Nabywcy nowych aparatów będą mogli sterować pokazem slajdów i innymi funkcjami wyświetlania przy użyciu pilota od telewizora. Zdjęcia można też przenosić do innych urządzeń – od komputera VAIO i konsoli PLAYSTATION3 do cyfrowych ramek i drukarek fotograficznych Sony – aby następnie korzystać z różnorodnych funkcji wyświetlania i prezentowania. W tym celu wystarczy przełożyć z aparatu do wybranego urządzenia oferowaną osobno kartę Memory Stick. Dla maksymalnej wygody wszystkie nowe modele współpracują z nośnikami Memory Stick PRO Duo i Memory Stick PRO-HG Duo, jak również z kartami SD / SDHC (do kart miniSD, miniSDHC, microSD i microSDHC potrzebny jest oferowany oddzielnie adapter.).

W pełnym wykorzystaniu potencjału nowych lustrzanek pomaga stale rozwijana oferta akcesoriów
do systemu α. Obejmuje ona szereg nowych obiektywów: dwóch telezoomów oraz modeli do makrofotografii i do zdjęć portretowych. Ich uzupełnieniem jest lekka, zewnętrzna lampa błyskowa HVL F20AM, zwiększająca zasięg lampy wbudowanej w korpus α.

Dane porównawcze lustrzanek cyfrowych A230, A330, A380: tutaj

www.sony.pl

Udostępnij ten artykuł...

Boostsite – nikogo nie udają, robią swoje i robią to dobrze

W pracy SEO-wców „Content is King” – tak było, jest i będzie. Nie ma co jednak ukrywać, że do pełni szczęścia, i sukcesu, potrzebne jest coś jeszcze – wielopoziomowa SEO-analiza. Są już ugruntowani globalni liderzy, którzy dopieszczają swoje narzędzia do optymalizacji SEO. Trudno jest obecnie zaistnieć z czymś nowym i zaskakującym na tym rynku. Ale, […]

Udostępnij ten artykuł...

Psy pokochały… Uber Pets

Okazuje się, że jeśli chodzi o przejazdy ze zwierzakami, Polska prowadzi w Europie. To właśnie u nas notuje się największą liczbę podróży Uber Pets. Z okazji Międzynarodowego Dnia Psa, który świętowaliśmy 26 sierpnia, eksperci Uber sprawdzili, jak podróżujemy ze swoimi pupilami. Zwierzęta coraz częściej towarzyszą nam w codziennych podróżach. Z myślą o nich i ich […]

Udostępnij ten artykuł...

Czy stacje bazowe sieci komórkowych mają wpływ na ceny nieruchomości?

Dostatecznie gęste rozmieszczenie masztów telefonii komórkowych jest gwarantem dostępu do wysokiej jakości usług telekomunikacyjnych. W erze transformacji cyfrowej niezakłócony zasięg stanowi podstawę funkcjonowania społecznego, a budowa stacji bazowych jest uznawana za inwestycje celu publicznego. Choć ich obecność lokalnie nadal wzbudza wiele kontrowersji, naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zaprzeczają utartemu stereotypowi, jakoby stacje bazowe wpływały […]

Udostępnij ten artykuł...